REKLAMA
 
REKLAMA

Polenergia zapowiada Program Zielonych Obligacji. Pierwsza emisja w tym roku

Polenergia zapowiada Program Zielonych Obligacji. Pierwsza emisja w tym roku
fot. Polenergia

Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce wyemituje papiery dłużne, które pozwolą zgromadzić środki na dalszy rozwój. Program Zielonych Obligacji Polenergii ruszyć ma do końca tego roku. 

Zarząd Polenergii podjął uchwałę dotyczącą programu, który ma zapewnić finansowanie rozwoju, zakupu, budowy i eksploatacji zielonych projektów grupy. Zielone Obligacje Polenergii mają być kolejnym elementem pozyskiwania środków na ten cel.

Decyzja o emisji obligacji oraz jej warunki – m.in. wielkość emisji i wartość nominalna obligacji, marża oprocentowania i termin emisji – zarząd Polenergii ustali i  przekaże w osobnych uchwałach, po tym jak zgodę na projekt warunków wyrazi rada nadzorcza spółki.

REKLAMA

Według założeń pierwsza emisja Zielonych Obligacji Polenergii ma być uruchomiona do końca 2024 r.

Zielone Obligacje to produkt, który idealnie wpisuje się w naszą najważniejszą misję – budowę zeroemisyjnej gospodarki. Polenergia od lat specjalizuje się w rozwoju odnawialnych źródeł energii. Na polskim rynku nie ma dziś bardziej zielonej grupy energetycznej, która działa na tak szeroką skalę. Jestem przekonany, że Zielone Obligacje Polenergii zyskają duże zaufanie inwestorów – mówi Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergii SA.

Obligacje o wartości miliarda złotych

Jak wskazuje Polenergia, papiery dłużne emitowane w formule Zielonych Obligacji spełnią kryteria Green Bond Principles opracowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Rynku Kapitałowego (International Capital Market Association, ICMA). Będą one emitowane w seriach i oprocentowane. Łączna maksymalna wartość nominalna obligacji ustalona została na miliard złotych.

REKLAMA

Pierwszą emisję Polenergia planuje do końca tego roku, pod warunkiem występowania odpowiednich warunków na rynku dłużnych papierów wartościowych. Cel, na jaki przeznaczone będą środki z konkretnej emisji Zielonych Obligacji, ma być każdorazowo wskazany w jej warunkach.

Oprocentowanie obligacji ma być stałe lub zmienne, bazujące na stawce referencyjnej wskazanej w warunkach emisji danej serii, powiększonej o marżę.

Kredytowane inwestycje Polenergii

Ostatnio Polenergia informowała o uzyskaniu kredytu na budowę farmy fotowoltaicznej Szprotawa 1 w województwie lubuskim. Jej moc zainstalowana osiągnąć ma 47 MWp. Kredytu na budowę tej farmy PV – w wysokości 90 mln zł – udzieliło konsorcjum banków mBank SA oraz Bank Pekao SA.

Spółka sfinansowała kredytem także swoją największą jak dotąd farmę fotowoltaiczną, uruchomioną w czerwcu tego roku. Farma PV Strzelino w województwie pomorskim ma moc 45 MWp. W ubiegłym roku Polenergia uzyskała na jej budowę kredyt w wysokości 90 mln zł od banków: mBank SA, Pekao SA i PKO Bank Polski SA.

Obecnie w swoim portfelu projektów Polenergia ma 13 farm wiatrowych i 5 farm fotowoltaicznych. Rozwija w naszym kraju odnawialne źródła energii na lądzie o mocy 2,1 GW oraz morskie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim o mocy do 3 GW (we współpracy z norweskim Equinorem).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce wyemituje papiery dłużne, które pozwolą zgromadzić środki na dalszy rozwój ICH GRUPY PRZESTĘPCZEJ. Ludzie, budźcie się, pogońmy ich tam, gdzie ich miejsce, czyli do celi 2×2

lepiej byłoby gdyby polenergia zapowiedziała program uczciwości wobec klientów

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA