Potrzeba zmian w ustawie o bonie energetycznym. Apel Lewiatana
Konfederacja Lewiatan zaapelowała do rządu o rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych z tytułu obniżki cen energii i obniżki płatności w ubiegłym roku. Organizacja apeluje także o wyeliminowanie wątpliwości dotyczących odpisów na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny. Przepisy, które weszły w życie 1 lipca 2024 r., zobowiązują przedsiębiorstwa energetyczne do partycypowania w kosztach obniżenia cen dla wybranych grup odbiorców.
Stopniowe odmrażanie cen energii poskutkuje wyższymi rachunkami m.in. za prąd. Jednak, jak przekonują rządzący, podwyżki nie będą drastyczne, ponieważ jednocześnie wprowadzono system osłonowy. Z tego powodu z kolei firmy energetyczne oczekują wprowadzenia mechanizmu rekompensat.
W tej sprawie apel do rządzących wystosowała zrzeszająca przedsiębiorców Konfederacja Lewiatan, która zaapelowała o pilne wprowadzenie zmian w ustawie z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. oraz w 2024 r. w związku z sytuacją na rynku energii, niezbędnych dla prawidłowego i zgodnego z prawem europejskim funkcjonowania mechanizmów osłonowych zarówno dla odbiorców energii elektrycznej, jak i jej sprzedawców.
Jakub Safjański, dyrektor departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan, uważa, że prace legislacyjne nad zmianami w ustawie powinny zostać podjęte niezwłocznie.
– Mechanizmy dotyczące mrożenia cen i cen maksymalnych energii elektrycznej zaproponowane przez poprzedni rząd miały oczywiście wpływ na działania na rynku obrotu energią elektryczną – bardzo mocno ograniczając budowaną przez wiele lat jego konkurencyjność, ale nie powodowały wprost tak poważnych strat, jak rozwiązania wprowadzone na drugą połowę 2024 r. – podkreśla Jakub Safjański.
Firmy energetyczne zobowiązane do partycypacji w kosztach
Przepisy, które obowiązują od lipca br., w wyniku wejścia w życie ustawy z 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego, zobowiązały przedsiębiorstwa energetyczne – zarówno będące w rękach Skarbu Państwa, jak i prywatne – do partycypowania w kosztach obniżenia cen dla wybranych grup odbiorców. Ma to miejsce w sytuacji regulowanych cen oraz działalności handlowej sprzedawców o bardzo niskich marżach, a także powrotu do stabilizacji całego rynku.
Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę, że brak szybkich zmian może zniweczyć wysiłki na rzecz zbudowania konkurencyjnego rynku obrotu energią, a także realnie zlikwidować niezbędne dla ochrony interesów odbiorców energii mechanizmy konkurencyjne. Dotyczy to zwłaszcza gospodarstw domowych. Organizacje podkreśla, że dla niektórych spółek obrotu, szczególnie mniejszych firm, które są tzw. alternatywnymi sprzedawcami energii elektrycznej, nowe przepisy oznaczają automatycznie powstanie strat bilansowych, co może spowodować zakończenie ich działalności.
Konieczne jest ustalenie mechanizmu rekompensat
Organizacja podkreśla, że konieczne jest ustalenie mechanizmu rekompensaty za sprzedaż energii obniżonej cenie dla gospodarstw domowych w wysokości 125,34 zł, wprowadzone przedwyborczym rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Według Lewiatana poskutkowało ono obciążeniem sprzedawców energii kwotą około 1,7 mld zł. Nie wprowadzono bowiem żadnych mechanizmów rekompensujących tę obniżkę.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Czekam na apel Biedronki