REKLAMA
 
REKLAMA

Stołeczna sieć elektroenergetyczna ma nowoczesny system monitoringu DGA

Stołeczna sieć elektroenergetyczna ma nowoczesny system monitoringu DGA
Fot. Stoen Operator

Stołeczny operator systemu dystrybucyjnego wdrożył system monitoringu stanu oleju w transformatorach 110/15 kV w rozdzielczych punktach zasilania w Warszawie.

Nowy system monitoringu służy do zdalnego monitorowania gazów rozpuszczonych w estrach i może wykryć defekty powstające w transformatorach na bardzo wczesnym etapie.

System monitoringu Dissolved Gases Analysis (DGA) wdrożono w transformatorach 110/15 kV w pięciu stołecznych rozdzielczych punktach zasilania (RPZ) – RPZ Śródmieście, RPZ Służewiec, RPZ Powiśle, RPZ Falenica i RPZ Henryków.

REKLAMA

Monitorowanie oleju = stabilna praca transformatora

Monitorowanie stanu oleju w transformatorach jest jednym z warunków umożliwiających ich stabilną pracę. Systemy monitoringu są w stanie zdalnie monitorować gazy rozpuszczone w oleju transformatorowym.

Jak tłumaczy Tomasz Żuraw, dyrektor pionu Usługi Sieciowe w Stoen Operator, w transformatorze olejowym mogą pojawiać się nieprawidłowe zjawiska elektryczne (np. wyładowania elektryczne), termiczne (np. lokalne przegrzania) lub chemiczne (np. niekompatybilność materiałów) świadczące o wolno rozwijających się defektach. W takiej sytuacji w oleju transformatorowym tworzą się gazy rozpuszczone, powodując nieprawidłowości w działaniu transformatorów, obniżając ich niezawodność i skracając żywotność. Badanie DGA polega na identyfikacji i analizie różnych gazów znajdujących się w oleju.

– Analiza gazów rozpuszczonych w oleju pozwala już na wczesnym etapie ocenić stan transformatora i zapobiec potencjalnym awariom – wyjaśnia  Tomasz Żuraw.

REKLAMA

Kontrola infrastruktury

Marek Sywno, kierownik techniczny w Stoen Operator, podkreśla, że analiza DGA stanowi cenne narzędzie diagnostyczne. Umożliwia bowiem identyfikację trudnych do wykrycia innymi metodami usterek transformatorów olejowych na wczesnym etapie. Monitoring przeprowadza się za pomocą specjalnego urządzenia.

Służy ono do pobierania próbek gazów palnych z oleju w ustalonych cyklach, a następnie analizy składu zmierzonych gazów i ich trendów. To tzw. dynamika przyrostów gazów w oleju – tłumaczy Marek Sywno.

Analizę za pomocą systemów DGA stosuje się w transformatorach o mocy większej niż 100 MVA lub o górnym napięciu nie mniejszym niż 220 kV (grupa I) oraz w transformatorach o mocy większej od 1600 kVA, a niezaliczanych do poprzedniej grupy (czyli grupa II). Jako pierwsi tę metodę wykorzystali Amerykanie w latach 50. XX w., wykrywając uszkodzenia wewnętrzne transformatorów za pomocą chromatograficznej analizy gazów palnych w azocie wypełniającym konserwator.

W ramach projektu Stoen Operator oceni również opłacalność ekonomiczną i techniczną zastosowanego rozwiązania, analizując jego wykorzystanie przez cały cykl życia transformatora.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady