Oto zwycięzcy tegorocznego konkursu The smarter E AWARD w kategorii Energy Storage

Oto zwycięzcy tegorocznego konkursu The smarter E AWARD w kategorii Energy Storage
Fot. Sonnen

W ramach konkursu The smarter E AWARD na tegorocznych targach Intersolar przyznano nagrody za najbardziej innowacyjne rozwiązania z dziedziny magazynowania energii. Wśród nagrodzonych urządzeń znalazły się dwa przemysłowe systemy bateryjne oraz jednostka służąca do chłodzenia i ogrzewania baterii.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w International Congress Center Messe München. Jedną z pięciu kategorii, w ramach której jury wyłoniło zwycięzców spośród zakwalifikowanej (do danej kategorii) puli finalistów, była kategoria Energy Storage. Obejmowała ona produkty ściśle powiązane z zagadnieniem magazynowania energii.

Energy Storage – kto okazał się najlepszy?

Jak w przypadku innych kategorii, tak i w tej skład sędziowski wyłonił trzech zwycięzców. W tym roku do tego grona zaliczono:

REKLAMA

  • niemiecką firmę Sonnen za komercyjny modułowy magazyn energii elektrycznej,
  • amerykańską firmę ESS za przemysłowe rozwiązania do magazynowania energii elektrycznej,
  • niemieckie przedsiębiorstwo Pfannenberg Europe za jednostkę służącą do chłodzenia i ogrzewania systemu bateryjnego w celu optymalizacji jego pracy.

sonnenPro FlexStack

sonnenPro FlexStack to komercyjny magazyn energii z wbudowanym falownikiem o modułowej budowie, oferujący elastyczność w zakresie wymagań projektowych. Przeznaczony jest do pracy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. System bazuje na technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (LFP) i składa się z 2-4 jednostek, które mają moc maksymalną od 92 do 368 kW i pojemność od 110 do 495 kWh.

 

magazyn energii sonnenPro FlexStack
Sonnen

Każda z jednostek ma te same wymiary: 1350 x 1350 x 1350 mm, a podstawa do ich montażu mierzy 200 x 1350 x 1350 mm. Maksymalną efektywność przetwarzania energii z DC na AC określono na 98,6 proc. Maksymalna efektywność ładowania i rozładowywania samej baterii wynosi 95,9 proc. Urządzenie może pracować w zakresie temperatur od -20 do +50 st. C.

Zgodnie z kartą katalogową sonnenPro FlexStack jest objęty pięcioletnią gwarancją na produkt pod warunkiem zawarcia dodatkowej umowy serwisowej SonnenPro. Producent określa, że system ma wykonać 6 tys. cykli ładowania i rozładowania, zanim jego pojemność znacząco spadnie.

Zgodnie z informacjami podanymi w notatce prasowej na oficjalnej stronie Sonnen oczekuje się, że pierwsze systemy sonnenPro FlexStack będą dostępne w czwartym kwartale 2024 r.

Energy Center firmy ESS

Amerykańska firma ESS Tech Inc. opracowała przepływowy magazyn energii do zastosowań przemysłowych. Jednostka Energy Center składa się z dwóch kontenerów. W pierwszym z nich znajduje się m.in. zbiornik z elektrolitem, natomiast w drugim umieszczono moduły mocy. Co ważne, elektrolit wykorzystany do gromadzenia energii w przepływowym magazynie opiera się na wykorzystaniu powszechnie dostępnych materiałów, takich jak żelazo, sól i woda. To czyni Energy Center bardzo konkurencyjnym rozwiązaniem, na co szczególną uwagę zwróciło jury tegorocznego konkursu.

 

REKLAMA

przepływowy magazyn energii Energy Center
ESS Tech Inc.

Energy Center oferuje moc wyjściową do 145 kW DC oraz maksymalną pojemność magazynowania energii 1160 kWh. Maksymalna moc ładowania wynosi 174 kW. Należy zaznaczyć, że system jest przygotowany do dalszej rozbudowy w zależności od wymagań danego projektu. Może osiągnąć skalę mierzoną w gigawatach.

Komercyjny system magazynowania energii ma być gotowy do pracy przez 25 lat i zdolny do wykonania powyżej 20 tys. cykli. Czas rozładowywania Energy Center to nawet osiem godzin. Na stronie opisującej rezultat tegorocznego konkursu czytamy, że dla tak długiego czasu rozładowywania (przekraczającego sześć godzin) rozwiązanie ESS kwalifikuje się do grona najbardziej efektywnych, biorąc pod uwagę ilość magazynowanej energii (kWh).

Podczas projektowania i budowy Energy Center spółka ESS współpracowała ściśle z Munich RE – firmą zajmującą się technologią baterii przepływowych. Dlatego też gwarancja na sam system baterii przepływowych jest udzielona właśnie przez Munich RE na okres 10 lat i może zostać wydłużona (zgodnie z tym, co czytamy na stronie konkursu) nawet do 25 lat.

Compact Chiller VLV 12 od Pfannenberg Europe

Pfannenberg Europe zapewnił sobie status zwycięzcy w tegorocznym konkursie The smarter E AWARD w kategorii Energy Storage dzięki swojej jednostce chłodzącej Compact Chiller VLV 12 przeznaczonej do współpracy z systemami magazynowania energii.

 

jednostka chłodząca do stacjonarnych systemów akumulatorowych
Pfannenberg Europe

Urządzenie jest zasilane bezpośrednio z systemu magazynowania energii bez potrzeby konwersji energii i służy głównie do utrzymania optymalnej temperatury magazynu energii. Wydajność chłodnicza VLV12 wynosi 11,6 kW. Urządzenie ma również funkcję grzania, która – jak twierdzi producent – przyda się szczególnie zimą, aby podnieść temperaturę baterii na potrzeby optymalnej pracy. Wydajność grzewcza VLV12 wynosi 3 kW.

Jednostka ma wymiary 911,1 x 862,5 x 447 mm i waży 160 kg. Pracuje z wykorzystaniem czynnika chłodniczego R134a (związek chemiczny z grupy hydrofluorowęglowodorów (HFC), który charakteryzuje się niską toksycznością i niepalnością). Optymalny zakres temperaturowy dla funkcjonowania urządzenia wynosi od -25 do +45 st. C.

Oprócz nagrodzonej w konkursie jednostki VLV 12 Pfannenberg Europe oferuje także urządzenie Compact Chiller VLV 4 o mniejszej mocy. Główna różnica wynika z mniejszej wydajności chłodniczej, która wynosi 4,2 kW. Wydajność grzewcza jest na tym samym poziomie co w przypadku VLV 12.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.