Prąd potanieje. URE zatwierdził taryfy sprzedawców energii

Prąd potanieje. URE zatwierdził taryfy sprzedawców energii
Rafał Gawin, prezes URE

URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej dla pięciu największych spółek obrotu na drugą połowę 2024 r. i cały 2025 r. Regulator podkreśla, że obecna zmiana prowadzi do kolejnego spadku wysokości taryf. Kluczowe dla odbiorców energii w drugiej połowie tego roku będą jednak zamrożone ustawowo ceny energii.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził zmiany taryf na 2024 r. na sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców w gospodarstwach domowych pięciu spółkom: PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót, Tauron Sprzedaż GZE, wydłużając okres ich obowiązywania do końca 2025 r.

Podstawą prawną do zmiany taryf na drugą połowę 2024 r. i wydłużenia okresu ich obowiązywania do końca 2025 r. jest ustawa z 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym. Zakłada ona między innymi zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, małych i średnich przedsiębiorstw, samorządów i instytucji publicznych na drugą połowę 2024 r.

REKLAMA

Niezależnie od poziomu taryf zatwierdzonych teraz przez URE ustawa zakłada zamrożenie cen energii elektrycznej na drugą połowę 2024 r. – na poziomie 500 zł/MWh netto (621,2 zł/MWh brutto) dla gospodarstw domowych oraz 693 zł/MWh netto dla pozostałych podmiotów objętych mrożeniem.

REKLAMA

URE podkreśla, że stawki w zatwierdzonych przez regulatora zmianach taryf za energię elektryczną nie przełożą się na rachunki gospodarstw domowych w drugiej połowie 2024 r. (z uwagi na zamrożenie ceny), będą natomiast podstawą rozliczeń spółek obrotu z Zarządcą Rozliczeń. Ta państwowa spółka będzie zwracać sprzedawcom energii różnice między ceną zamrożoną a wysokością taryfy.

– Zatwierdzone taryfy to efekt dialogu regulatora z każdym ze sprzedawców, który trwa do czasu, aż Prezes URE nie ma pewności, że finalny, zatwierdzony poziom taryfy odpowiada aktualnym warunkom rynkowym i odzwierciedla uzasadnione koszty działalności prowadzonej przez przedsiębiorców – komentuje Rafał Gawin, prezes URE.

Średni poziom taryf na sprzedaż energii elektrycznej zatwierdzonych przez URE na lata 2022-2025 (ceny netto/MWh). Źródło: URE
Średni poziom taryf na sprzedaż energii elektrycznej zatwierdzonych przez URE na lata 2022-2025 (ceny netto/MWh, bez VAT i akcyzy). Źródło: URE

 

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.