REKLAMA
 
REKLAMA

Stołeczny operator zbada zastosowanie bioolejów transformatorowych

Stołeczny operator zbada zastosowanie bioolejów transformatorowych
Fot. Stoen

Stołeczny operator sieci elektroenergetycznej w ramach międzynarodowego projektu zbada możliwość wymiany olejów stosowanych obecnie w transformatorach na biooleje. 

W międzynarodowej inicjatywie RetroTrafo uczestniczy 27 podmiotów, w tym także Stoen Operator. Zakłada ona przeprowadzenie badań nad wymianą obecnie stosowanych olejów transformatorowych na zamienniki produkowane z surowców biologicznych. Taki proces może poprawić funkcjonowanie strategicznych urządzeń w systemie energetycznym.

Wpływ retrofillingu na pracę transformatora

Efektywna, długa i bezawaryjna praca transformatorów mocy jest kluczowa dla zapewnienia ciągłości dostaw energii. Urządzenia te są nie tylko istotne dla systemu, ale też wyjątkowo drogie. Stąd potrzeba wydłużenia ich żywotności, usprawnienia działania i zwiększania bezpieczeństwa eksploatacji.

REKLAMA

Międzynarodowy projekt RetroTrafo obejmie badania nad wymianą istniejących olejów w transformatorach na biooleje. W czasie dwuletniego programu będą prowadzone prace nad bioretrofillingiem, które mogą przyczynić się do osiągnięcia tych założeń.

Nowa technologia nie jest jeszcze wystarczająco zbadana i wymaga oceny wpływu retrofillingu na działanie transformatora. Analizie poddana zostanie także opłacalność ekonomiczna.

Jak wyjaśnia Leszek Bitner, dyrektor Pionu Zarządzania Majątkiem Sieciowym w Stoen Operatorze, retrofilling to proces, w którym stary lub używany olej izolacyjny w transformatorze jest usuwany i zastępowany nowym.

– Może on być bardziej ekologiczny, bezpieczniejszy oraz oferować lepsze właściwości izolacyjne lub termiczne. Tego typu retrofilling – bio – jest szczególnie istotny w kontekście dążenia do zrównoważonego rozwoju i minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko. Pozwala na wykorzystanie nowoczesnych, biodegradowalnych lub mniej łatwopalnych płynów izolacyjnych ­­– wyjaśnia Leszek Bitner.

REKLAMA

Badacze chcą wykorzystać koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego. Pod tym kątem będą oceniać efektywne wykorzystanie materiałów przez cały cykl życia transformatora (wykorzystanie odnawialnych lub przerafinowanych olejów zamiast konwencjonalnych). Naukowcy sprawdzą również możliwości przedłużenia żywotności urządzeń przez dokładne zbadanie zjawisk dielektrycznych i termicznych, które zachodzą w pracy transformatorów z bioolejem. Opracują także wskazówki dotyczące przyszłej eksploatacji i konserwacji.

Międzynarodowy projekt z unijnym finansowaniem

Koordynatorem projektu pod nazwą „Rozwój wiedzy i technologii w zakresie wdrażania retrofillingu transformatorów płynami biodegradowalnymi lub pochodzącymi z recyklingu oraz wspieranie gospodarki o obiegu zamkniętym” jest hiszpański Uniwersytet Kantabrii. W ramach sześciu pakietów prac zespoły zrealizują ustalone cele. Badacze wykorzystają różne podejścia metodologiczne: analizę teoretyczą, eksperymenty w laboratorium, symulacje numeryczne, użycie platform emulacyjnych i rzeczywistych stacji transformatorowych.

Łukasz Sosnowski, menedżer ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych i realizacji projektów badawczo-rozwojowych w Stoen Operatorze, podkreśla, że ten przełomowy, wieloaspektowy projekt jest realizowany na ogromną skalę. Poza krajami europejskimi będą w nim pracować badacze z Argentyny, Kolumbii, Malezji, Japonii i Australii.

Na realizację projektu uzyskano finansowanie w wysokości 1,311 mln euro. Środki te zostaną wykorzystane m.in. zapewnienia do międzynarodowej, międzysektorowej i interdyscyplinarnej mobilności kadry badawczo-innowacyjnej. Stworzenie bowiem sieci kontaktów oraz organizacja konferencji i warsztatów ułatwi dzielenie się wiedzą w badanym zakresie. Umożliwi także testowanie innowacyjnego podejścia do konkretnych tematów badań naukowych i innowacji.

Partnerzy biorący udział w projekcie zadeklarowali chęć pozyskania dalszego dofinansowania na działania badawcze. Pozwoli ono na przetestowanie wypracowanych rekomendacji w warunkach rzeczywistych.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Kolejna (Eko) logia istniejący olej który jest już w transformatorze i nic mu nie dolega a jego trwałość = trwałości transformatora, zamienią nowym a stary będą musieli utylizować? po co? Wyprodukowali i wytworzyli ślad węglowy… a teraz zutylizują z kolejnym śladem… Wytworzenie nowego nie zostawi śladu węglowego? Znając życie ekologiczne trzeba będzie wymieniać co 10 lat ot nasza ekologia…. PARANOJA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA