REKLAMA
 
REKLAMA

Nowe cele w strategii energetycznej Litwy

Nowe cele w strategii energetycznej Litwy
fot. Lāsma Artmane/Unsplash

Według przyjętej przez rząd Litwy strategii energetycznej do 2050 r. kraj ten stanie się znaczącym regionalnym eksporterem energii elektrycznej z innowacyjnym przemysłem energetycznym. 

Litewski rząd przyjął Narodową Strategię Niezależności Energetycznej (NENS). Zakłada ona, że Litwa stanie się krajem w 100 proc. samowystarczalnym energetycznie i wytwarzającym energię w sposób w pełni neutralny dla klimatu. Głównym kierunkiem działań ma być elektryfikacja gospodarki i rozwój nowych gałęzi przemysłu.

Od czasu uzyskania niepodległości Litwa konsekwentnie dążyła do zwiększenia swojej niezależności energetycznej. Dziś jesteśmy całkowicie wolni od importu energii z Rosji i zapewniliśmy bezpieczeństwo i stabilność naszego systemu energetycznego. Obecnym celem jest zapewnienie, że Litwa produkuje tyle energii, ile zużywa, że wytwarzana energia jest neutralna dla klimatu, a krajowa produkcja energii pomaga w dekarbonizacji i rozwoju przemysłu, przyciąga nowe inwestycje w produkty i technologie energetyczne oraz że energia jest dostępna dla społeczeństwa – powiedział Dainius Kreivys, litewski minister energii.

REKLAMA

Cel: powszechna elektryfikacja

Według przedstawiciela litewskiego rządu przyjęta strategia jest najważniejszym dokumentem dla całego kraju. Aby ją opracować, Ministerstwo Energii Litwy przeprowadziło szczegółowe badania sektora energetycznego i modelowanie systemu na lata 2022-2023. Na podstawie ustaleń litewskich i międzynarodowych ekspertów opracowano możliwe scenariusze długoterminowych zmian.

Zasadniczą zmianą pozwalającą na osiągnięcie neutralności klimatycznej litewskiej gospodarki do 2050 r. ma być zastąpienie paliw kopalnych, głównie ropy naftowej i gazu ziemnego, czystą energią elektryczną.

Kiedy paliwa kopalne zostaną zastąpione energią elektryczną, ta stanie się głównym podstawowym źródłem energii w całym systemie energetycznym. Dlatego już dziś musimy mieć jasny plan, w jaki sposób Litwa stanie się w pełni samowystarczalna w zakresie czystej, lokalnie pozyskiwanej energii elektrycznej i głównym eksporterem energii elektrycznej w regionie, co dokładnie przewiduje strategia – wyjaśnił Dainius Kreivys.

REKLAMA

Według założeń NENS w miksie energetycznym Litwy dominować ma energia wytwarzana przez źródła odnawialne. Duży nacisk w strategii położono na rozwój sektora zielonego wodoru i jego pochodnych (odnawialne paliwa syntetyczne, metanol, amoniak, syntetyczny metan itd.). Ponadto Litwa zamierza stworzyć konkurencyjne warunki dla rozwoju nowych możliwości produkcji i magazynowania energii elektrycznej.

Kilkukrotny wzrost zużycia energii

Według szacunków zużycie energii elektrycznej na Litwie do 2050 r. wzrośnie ponad 6-krotnie – z obecnych 12 TWh do prognozowanych 74 TWh. Największy udział w tym wolumenie ma mieć produkcja syngazu (35,5 TWh) oraz zużycie na potrzeby przemysłu (12,6 TWh), transportu (6,3 TWh) i sektora grzewczego (3,4 TWh).

Jak podaje litewskie Ministerstwo Energii, zmiany w sektorze energetycznym mogą stworzyć 140 tys. nowych miejsc pracy do 2050 r. i przynieść litewskiej gospodarce korzyści w wysokości 6,3 mld euro (to około 11 proc. PKB Litwy w 2021 r.).

Narodowa Strategia Niezależności Energetycznej wymaga jeszcze zatwierdzenia przez parlament.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA