Coraz więcej odmów przyłączenia do sieci – co mogą zrobić inwestorzy?
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki chce zaangażować kluczowych uczestników rynku energii w związku z narastającym problemem odmów przyłączania do sieci nowych źródeł wytwórczych. Regulator zdiagnozował najważniejsze potrzeby i zapowiedział prace zespołów eksperckich pod kierownictwem Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE).
Urząd Regulacji Energetyki (URE) szuka rozwiązania problemu rosnącej liczby odmów przyłączania do sieci elektroenergetycznej. W wypracowanie rozwiązań postanowił zaangażować uczestników rynku energii. Z jego przedstawicielami spotkał się pod koniec marca br.
Uczestnicy spotkania zorganizowanego przez URE rozmawiali o możliwościach lepszego wykorzystania dostępnej mocy przyłączeniowej i elastyczności sieci, także poprzez szersze wykorzystanie umów o przyłączenie do sieci w trybie komercyjnym i spopularyzowanie nowych rozwiązań, takich jak cable pooling. W gronie zaproszonych ekspertów znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, PTPiREE, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, a także stowarzyszeń reprezentujących sektor OZE – m.in. Konfederacji Lewiatan, Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii oraz Stowarzyszenia na rzecz efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego.
Potrzeba doprecyzowania przepisów
W marcu Prezes URE wskazywał w swoim piśmie, kiedy operatorzy mogą odmówić przyłączenia inwestycji do sieci. Na spotkaniu z przedstawicielami rynku podkreślono natomiast potrzebę wypracowania jednolitych zasad stosowania obowiązujących przepisów. Jako kluczowe kwestie eksperci wskazywali też konieczność uelastycznienia i jednocześnie uszczegółowienia regulacji dotyczących wydawania warunków przyłączenia i późniejszego efektywnego funkcjonowania instalacji OZE w sieci elektroenergetycznej.
W efekcie spotkania uczestnicy zadeklarowali utworzenie pod przewodnictwem PTPiREE zespołów eksperckich z udziałem operatorów sieci dystrybucyjnych i przesyłowej (OSD i OSP). Mają one wypracować rozwiązania dotyczące zasad wydawania warunków przyłączenia do sieci i maksymalnego wykorzystania dostępnych zasobów sieciowych.
Czym zajmą się zespoły eksperckie?
Jako kwestie do przedyskutowania i opracowania Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wskazał m.in.:
- ewentualne ujęcie kryteriów oceny tego, czy możliwe jest przyłączenie źródła do sieci, w aktach prawa (rozporządzeniu) lub regulaminie dobrych praktyk, który zgodzą się stosować wszyscy uczestnicy rynku;
- jednolite zasady publikowania informacji o dostępnych zasobach sieciowych u OSP i wszystkich OSD;
- wygaszenie niezrealizowanych umów, które od lat blokują dostępne możliwości przyłączeniowe;
- zasady opłaty przyłączeniowej w ramach przyłączeń komercyjnych, w tym przy udziale więcej niż jednego inwestora;
- jednolite zasady współpracy w skali kraju na potrzeby realizacji umów w ramach cable poolingu;
- konieczne zmiany prawa;
- przyjazny dialog między inwestorami a operatorami sieci.
Plany prac zespołów mają trafić do Prezesa URE do 25 czerwca br.
Ostatnio swoje rekomendacje dotyczące usprawnienia procesów przyłączenia OZE do sieci wydała Komisja Europejska. Więcej na ten temat w artykule: Przyłączenie OZE do sieci. Komisja pokazuje, jak to ułatwić.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.