URE: Kilkunastu chętnych na wpis do rejestru klastrów energii

URE: Kilkunastu chętnych na wpis do rejestru klastrów energii
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Urząd Regulacji Energetyki (URE) przygotował nowy wzór wniosku dla podmiotów, które chcą uzyskać wpis do rejestru klastrów energii. Ma to pomóc w uzyskaniu wpisu podmiotom, które miały problem ze złożeniem kompletnej dokumentacji.

Rejestr Klastrów Energii jest prowadzony przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki od początku 2024 r. Jego utworzenie wynika z ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, która wprowadziła duże zmiany w zasadach funkcjonowania klastrów energii. Aktualnie ustawa o OZE przewiduje dla nich szereg preferencji, takich jak ulgi w uiszczaniu opłat dystrybucyjnych, opłat związanych z systemami wsparcia OZE, wysokosprawnej kogeneracji oraz efektywności energetycznej.

Z drugiej strony wprowadzono nowe wymogi, które będą musiały spełnić klastry. Chodzi m.in. o wpis do nowego rejestru prowadzonego przez URE i konieczność zawarcia umowy przez klaster ze spółką obrotu. Dodatkowe wymagania to także produkcja w ramach klastra przynajmniej 30 proc. energii z OZE oraz konsumpcja energii przez odbiorców w klastrze pokrywana energią wytworzoną w klastrze przynajmniej w 40 proc. w rozliczeniu rocznym.

REKLAMA

Łączna moc zainstalowana źródeł w klastrze ma wynosić przynajmniej 150 MWe i 300 MWt; konieczna także jest produkcja przynajmniej 400 mln m3 biogazu. Obowiązkowe będzie też posiadanie magazynów energii o mocy stanowiącej przynajmniej 2 proc. łącznej mocy zainstalowanej w źródłach wytwórczych w klastrze.

Nowy wzór dla ułatwienia wpisu

Aby ułatwić złożenie kompletu dokumentów niezbędnych do uzyskania wpisu do rejestru, URE wprowadził nowy wzór wniosku. Jak tłumaczy regulator, zmiana wzoru wniosku jest wynikiem kilku miesięcy doświadczeń funkcjonowania rejestru i licznych błędów w dokumentach składanych przez podmioty zainteresowane uzyskaniem wpisu.

REKLAMA

Urząd informuje, że dotychczas do rejestru klastrów energii został wpisany co prawda tylko jeden podmiot, ale wniosek o wpis złożyło kilkanaście klastrów. Złożona przez nie dokumentacja wymagała jednak uzupełnienia.

Wnioski o uzyskanie wpisu do rejestru klastrów należy składać do Środkowo-Zachodniego Oddziału Terenowego URE z siedzibą w Łodzi lub przez ePUAP: /URE/SkrytkaESP.

Pierwszy wpis do rejestru klastrów energii uzyskał w marcu br. Ciechanowski Klaster Energii. Więcej na temat działalności i planów tego klastra w artykule: Pierwszy wpis w rejestrze klastrów energii.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.