REKLAMA
 
REKLAMA

Certyfikacja i nastawy inwerterów PV – PTPiREE zaprasza do dialogu technicznego

Certyfikacja i nastawy inwerterów PV - PTPiREE zaprasza do dialogu technicznego
SMA

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) zamierza zaktualizować dokument dotyczący certyfikatów w procesie przyłączenia modułów wytwarzania energii do sieci. Pracuje także nad wdrożeniem tzw. Banku Nastaw dla Polski, tj. zbioru kryteriów i parametrów dotyczących inwerterów przyłączonych do sieci dystrybucyjnych.

„Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączenia modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych” – nad aktualizacją takiego dokumentu pracuje Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE). Rozpoczyna też wdrażanie Banku Nastaw dla Polski. Jak wyjaśnia PTPiREE, są to „zbiory kryteriów zabezpieczeniowych oraz parametrów charakterystyk regulacyjnych inwerterów przyłączonych do sieci dystrybucyjnej niskiego i średniego napięcia (MWE typu A i B)”.

PTPiREE zaprasza zainteresowanych do udziału w dialogu technicznym.

REKLAMA

Cel: uwzględnić sugestie uczestników rynku

Rozpoczęty proces aktualizacji dokumentu „Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączenia modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych” wynika – jak informuje PTPiREE – z zebranych doświadczeń oraz pytań i sugestii uczestników rynku. Wśród nich są zwłaszcza jednostki certyfikujące i producenci urządzeń. Ponadto podjęte działanie wiąże się z prowadzeniem na stronie PTPiREE wykazu certyfikowanych urządzeń.

Z kolei wdrożenie Banku Nastaw dla Polski ma być odpowiedzią na potrzebę zapewnienia wymaganych parametrów jakościowych energii elektrycznej.

PTPiREE zaprasza zainteresowane podmioty do dialogu. Z projektami dokumentów można się zapoznać pod tym linkiem, natomiast uwagi można zgłaszać na formularzu do pobrania na tej stronie. Adres, pod który należy kierować sugestie, to: certyfikaty@ptpiree.pl.

Uwagi będą przyjmowane do 30 kwietnia 2024 r. Proces konsultacji prowadzony jest w języku polskim, materiał dotyczący Banku Nastaw dla Polski został udostępniony też w języku angielskim.

REKLAMA

Bank Nastaw dla Polski

PTPiREE wyjaśnia, że u operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD), a także po stronie użytkowników systemu elektroenergetycznego pojawiają się problemy w związku z dużym rozwojem generacji rozproszonej i dynamiką zmian w zakresie mocy wytwórczych instalowanych w sieci dystrybucyjnej, szczególnie niskiego i średniego napięcia. Dotyczy to zwłaszcza źródeł bazujących na modułach fotowoltaicznych. Jako główny problem PTPiREE wskazuje przede wszystkim dużą zmienność warunków napięciowych w obszarach o szczególnie dużym nasyceniu instalacjami PV.

Operatorzy podejmują w związku z tym działania w kierunku rozwoju systemu elektroenergetycznego, tak żeby sprostał on aktualnym wymaganiom technicznym, jakościowym i technologicznym. Drugi obszar zainteresowania to optymalne wykorzystanie istniejących już zasobów, a także kreowanie rynku nowych technologii, tak by dawał on OSD odpowiednie narzędzia umożliwiające optymalną konfigurację i możliwości regulacji parametrów pracy sieci. Ten kierunek działań pozwala na szybsze – niż modernizacja sieci – wdrożenie środków zaradczych i uzyskanie wymiernych efektów.

PTPiREE zauważa, że zmiana w obszarze źródeł wytwórczych, zwłaszcza PV, jest obecnie tak duża, że efektem bywa nawet zmiana kierunku przepływu mocy energii elektrycznej z sieci niskiego napięcia w stronę sieci wyższych napięć – co jeszcze kilka lat temu było nie do wyobrażenia. Dlatego też operatorzy we współpracy z ośrodkami naukowymi w Polsce przeanalizowali pracę źródeł wytwórczych w warunkach rzeczywistych pracy systemu elektroenergetycznego, a następnie – modelując warunki rzeczywiste z uwzględnieniem prognoz rozwojowych – opracowali tzw. banki nastaw, będące zbiorem kryteriów zabezpieczeniowych i parametrów charakterystyk regulacyjnych modułów wytwarzania energii  przyłączanych do sieci dystrybucyjnej niskiego i średniego napięcia.

Obowiązkowa wymiana nastaw w inwerterach PV

Wdrożenie nowych banków nastaw ma się odbywać etapowo. Na początku nastąpi obligatoryjne implementowanie wszystkich parametrów nastawczych objętych bankiem przed włączeniem nowego źródła do sieci dystrybucyjnej. Kolejny etap to wymiana nastaw w inwerterach współpracujących z instalacjami PV już przyłączonymi do sieci. Później nastąpi wdrożenie tzw. Banku nastaw PL.

Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na stronie PTPiREE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Adam instalator 04-04-2024 10:29

PTPiREE powinno honorować i wpisywać na listę urządzeń dopuszczonych do włączenia do sieci tylko takie urządzenia, których certyfikaty wydane są tylko przez polskie jedności badawcze i certyfikujące.
PTPiREE nie powinno akceptować certyfikaty od chińskich jednostek certyfikujących.
Ograniczy to w znaczny sposób oszustwa i wprowadzania na polski rynek chińskiego badziewia.

Zgadzam się z Adamem, tyle tylko że badziewie płynie do nas nie tylko z Chin, a niektóre chińczyki badziewiem nie są.

Marcin - Mława 05-04-2024 15:37

Konstytucja i RODO zabraniają ingerencje w prywatne instalacje.
To tak , jak sobie oglądacie telewizje TVN a urzędnik ci przełącza na TVP albo wyłącza telewizor.
Czy urzędnik może tak robić z telewizorami, NIE.
To niech PTPiREE odczepi się od prywatnych nastaw.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady