REKLAMA
 
REKLAMA

Iberdrola ze stabilnymi wynikami i planem wydania 40 mld euro na OZE

Iberdrola ze stabilnymi wynikami i planem wydania 40 mld euro na OZE
fot. Iberdrola

Grupa Iberdrola w 2023 r. zanotowała lekki spadek przychodów, ale jednocześnie powiększyła zysk netto. Zainstalowała na całym świecie łącznie ponad 3,25 GMW mocy w odnawialnych źródłach energii. W najbliższych latach firma chce przeznaczyć gigantyczne środki na dalszy rozwój OZE. 

W 2023 r. wywodząca się z Hiszpanii i działająca globalnie Iberdrola zanotowała przychody w wysokości 49,335 mld euro – wobec 53,949 mld euro rok wcześniej. EBITDA uplasowała się na poziomie 14,4 mld euro, podczas gdy w 2022 r. wyniosła 13,2 mld euro (+ 9 proc.). Z kolei zysk netto grupy wzrósł o 10,7 proc. – do 4803 mln euro (w 2022 r. było to 4338 mln euro).

W ubiegłym roku Iberdrola odnotowała wartość brutto inwestycji na poziomie 11,38 mld euro (+6,0 proc. r/r). W swoim raporcie finansowym spółka podaje, że globalnie zainstalowała w 2023 r. ponad 3,25 GW mocy w odnawialnych źródłach energii. Tym samym zwiększyła swój portfel OZE do 42,187 GW.

REKLAMA

W planach rozwój na wszystkich frontach

Plany Iberdroli zakładają zainwestowanie w kolejne projekty 41 mld euro brutto. Obejmuje to zakup 18,4 proc. amerykańskiej spółki Avangrid. Firma podaje, że jej partnerzy wniosą wkład w wysokości 5 mld euro.

Główne cele strategiczne Iberdroli obejmują dynamiczny rozwój sieci elektroenergetycznej i dalsze prowadzenie projektów w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Najwięcej środków – 21,5 mld euro – spółka chce przeznaczyć na rozbudowę i modernizację sieci elektroenergetycznej w USA, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Hiszpanii.

Strategia Iberdroli koncentruje się na zapewnieniu naszym klientom nowoczesnej sieci elektroenergetycznej, dzięki czemu podniesione zostanie bezpieczeństwo dostaw. Inwestycje w sieci stanowią obecnie 60 proc. naszych wydatków inwestycyjnych. Koncentrujemy się również na dalszym rozwijaniu aktywów OZE. Dostrzegamy także rosnącą rolę technologii magazynowania energii w utrzymaniu równowagi między podażą a popytem – powiedział Ignacio Galan, CEO Iberdroli.

REKLAMA

Do 2027 r. spółka chce zwiększyć swoją moc zainstalowaną w offshore o 3 GW. Zamierza również w tym czasie pozyskać dodatkowe 6 GW w lądowych farmach wiatrowych i elektrowniach fotowoltaicznych. Na rozwój istniejących projektów OZE w różnych częściach świata Iberdrola wyda 15,5 mld euro. Ponad połowa tej kwoty przeznaczona jest na budowę morskich farm wiatrowych we Francji, Niemczech, USA i Wielkiej Brytanii.

Żeby zrealizować te plany inwestycyjne, firma chce w ciągu najbliższych 2 lat stworzyć 10 tys. nowych miejsc pracy.

Iberdrola w Polsce

Głównymi liniami biznesowymi Iberdroli są lądowa i morska energetyka wiatrowa oraz fotowoltaika. Firma inwestuje też jednak w magazyny energii, sieć elektroenergetyczną, zielony wodór i cable pooling. Jej aktywa mają wartość ponad 150 mld euro, moc uruchomionych OZE przekracza 42 GW.

Od 2021 r. Iberdrola działa również w Polsce. Dwa lata temu przejęła portfel projektów wiatrowych i i PV o łącznej mocy 98 MW – dzięki umowie ze spółką Augusta Energy. W rozmowie z naszym portalem pod koniec 2023 r. przedstawiciel firmy wyliczał, że od 2021 r. Iberdrola stworzyła w Polsce portfel pięciu lądowych farm wiatrowych w czterech województwach: opolskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i mazowieckim. Ich łączna moc zainstalowana wynosi 212,8 MW. Zapowiadał jednocześnie inwestycje na kolejne lata o mocy około 2 GW. Więcej na ten temat w artykule: Hiszpański potentat wrócił na polski rynek OZE. Jakie ma plany?.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA