REKLAMA
 
REKLAMA

Taki jest plan rozwoju sieci przesyłowej w Polsce

Taki jest plan rozwoju sieci przesyłowej w Polsce
Grzegorz Onichimowski, prezes zarządu PSE

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przedstawiły plan inwestycyjny dotyczący rozwoju sieci w kolejnych latach. Projekt planu podlega konsultacjom.

Dokument „Plan rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2025–2034” (PRSP) zawiera wariantowe scenariusze rozwoju Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE), obejmuje plany rozbudowy infrastruktury przesyłowej i wyniki analiz zasobów wytwórczych. W zamierzeniach jest m.in. budowa 4850 km torów nowych linii 400 kV i 28 nowych stacji oraz zmodernizowanie 110 stacji. Plany obejmują również budowę połączenia stałoprądowego (HVDC) łączącego północną i południową część kraju.

Projekt PRSP jest rozszerzeniem działań inwestycyjnych określonych w poprzednich planach, zwłaszcza w jego ostatniej edycji na lata 2023-2032. Polskie Sieci Elektroenergetyczne przedstawiły nowy dokument do konsultacji pod koniec zeszłego tygodnia. Po przeprowadzeniu konsultacji plan będzie uzgadniany z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Po tym etapie stanie się podstawą prowadzenia inwestycji przez PSE.

REKLAMA

Wśród głównych celów realizacji PRSP wskazano wsparcie:

  • postępującej transformacji energetycznej, przejawiającej się m.in. we wzroście udziału energii ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych,
  • planów budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku oraz elektrowni jądrowych,
  • przyłączeń nowych odbiorców, jednostek wytwórczych i magazynów energii,
  • poprawy warunków zasilania, w tym minimalizacji ograniczeń sieciowych w całym systemie – w szczególności w kontekście planowanej budowy źródeł odnawialnych (wiatrowych) w Polsce północnej zarówno na morzu, jak i na lądzie,

a także wdrożenia strategii wodorowej oraz rozwoju elektromobilności i prosumeryzmu.

Realizacja projektów przedstawionych w PRSP stanowi niezbędny element transformacji energetycznej Polski, a docelowo pozwoli na osiągnięcie przez nasz kraj neutralności klimatycznej w perspektywie 2050 r. Planowane inwestycje stanowią odpowiedź na dynamicznie zachodzące zmiany i pozwolą przygotować na nie sieć – komentuje Grzegorz Onichimowski, prezes zarządu PSE.

Łączne szacowane nakłady na inwestycje planowane przez PSE wynoszą około 64 mld zł do 2034 r.

Strukturalne zmiany w KSE

Jak informuje PSE, przygotowany dokument uwzględnia zachodzące zmiany strukturalne w KSE, tj. elektryfikację ciepłownictwa i transportu oraz powstanie nowych dużych odbiorców energii elektrycznej. Zmiany te znacząco wpłyną bowiem na wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i moc w systemie.

Rozwój sieci przesyłowej ma umożliwić przyłączenie nowych jednostek wytwórczych, w tym źródeł odnawialnych i jądrowych. Jak wylicza PSE, pozwoli to m.in. na wyprowadzenie do około 18 GW mocy z morskich elektrowni wiatrowych, 45 GW z elektrowni fotowoltaicznych i ponad 19 GW z lądowych farm wiatrowych. Ponadto ma umożliwić przyłączenie elektrowni jądrowej na Pomorzu i oddanie do eksploatacji małych reaktorów jądrowych.

Obecny poziom mocy elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych przyłączonych do polskich sieci przedstawiono na wykresach.

 

Wykres przedstawiający moc zainstalowaną lądowych elektrowni fotowoltaicznych przyłączonych do systemu elektroenergetycznego (dane na koniec 2023 roku)
Źródło: PSE

 

REKLAMA

Wykres przedstawiający moc zainstalowaną lądowych elektrowni wiatrowych przyłączonych do systemu elektroenergetycznego (dane na koniec 2023 roku)
Źródło: PSE

Połączenie stałoprądowe

Jednym z najważniejszych projektów przewidzianych w PRSP jest budowa połączenia stałoprądowego (HVDC), które połączy północ kraju z południem. Ma to pozwolić na przesłanie mocy z nowych źródeł wytwórczych do odbiorców bez obciążania reszty sieci przesyłowej. Jak bowiem widać na przygotowanym przez PSE rozkładzie przestrzennym mocy zainstalowanych lądowych elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych w poszczególnych powiatach, ich nasycenie jest znacznie wyższe na północy kraju, a do tego z czasem dojdą farmy wiatrowe na Bałtyku i planowana na wybrzeżu elektrownia jądrowa.

 

Mapy pokazujące rozkład przestrzenny mocy zainstalowanej lądowych elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych w podziale na powiaty
Źródło: PSE

PSE zaznacza przy tym, że przypisanie mocy zainstalowanej poszczególnym powiatom wynika z miejsca fizycznego przyłączenia źródeł do sieci energetycznej i może nie odpowiadać rzeczywistej lokalizacji tych źródeł.

Zakontraktowane moce OZE

W swojej analizie PSE podkreśla, że na konieczność dynamicznego rozwoju sieci wskazują już zakontraktowane moce. Według szacunków operatorów sieci przesyłowych w wyniku aukcji przeprowadzonych w latach 2016-2023 zakontraktowano:

  • 7381 MW nowych mocy w źródłach fotowoltaicznych,
  • 5366 MW nowych mocy w lądowych elektrowniach wiatrowych,
  • 22 MW nowych mocy w instalacjach hydroelektrycznych,
  • 35 MW nowych mocy w instalacjach biogazowych,
  • 26 MW nowych mocy w instalacjach biomasowych.

Jak podkreśla PSE, dla nowych źródeł, które wygrały aukcje, wyznaczony jest maksymalny czas wprowadzenia po raz pierwszy do sieci wytworzonej energii. To oznacza, że w kolejnych latach trzeba się spodziewać dalszego wzrostu wolumenu mocy zainstalowanej w tych technologiach.

 

Wykresy pokazujące szacowaną moc zakontraktowaną w wyniku aukcji OZE, które miały miejsce w poszczególnych latach
Źródło: PSE

Według informacji PSE do końca 2023 r. spółka zawarła umowy o przyłączenie jednostek wytwórczych o łącznej mocy 20 191,4 MW. Wśród nich 8735,8 MW dotyczy konwencjonalnych jednostek wytwórczych, a pozostała moc – około 11 455,6 MW – to instalacje OZE (8388,5 MW to morskie farmy wiatrowe). Dodatkowo PSE zawarło umowy o przyłączenie systemów dystrybucyjnych o łącznej mocy 595,1 MW i magazynów energii elektrycznej o łącznej mocy 1901,4 MW.

Ponadto według stanu na 31 grudnia 2023 r. PSE wydały warunki przyłączenia dla:

  • elektrowni jądrowej o mocy 3720 MW,
  • lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 1070,1 MW,
  • instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 4681,2 MW,
  • morskiej farmy wiatrowej o mocy 101 MW,
  • konwencjonalnych źródeł energii o łącznej mocy 300 MW,
  • magazynów energii elektrycznej o łącznej mocy 9689,8 MW,
  • instalacji odbiorczych (w tym transformatorów potrzeb ogólnych elektrowni) o łącznej mocy 1090 MW,
  • systemów dystrybucyjnych wnioskujących o przyłączenie do sieci przesyłowej o mocy 3892,8 MW.

Konsultacje planu

Uwagi do przedstawionego planu rozwoju PSE przyjmuje do 5 kwietnia br. Należy je zgłaszać pod adres: konsultacje-PRSP@pse.pl. Formularz zgłoszenia dostępny jest na stronie PSE. Tam również można się zapoznać ze szczegółami planu rozwoju sieci.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA