REKLAMA
 
REKLAMA

Pierwsza koncesja URE dla hybrydowej instalacji OZE

Pierwsza koncesja URE dla hybrydowej instalacji OZE
fot. Barbara Blaczkowska/Gramwzielone.pl

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki udzielił pierwszej koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w hybrydowej instalacji odnawialnego źródła energii. Definicja takiej instalacji znalazła się w znowelizowanej ustawie o OZE. Obiekt, który otrzymał koncesję, łączy działalność rolną z wytwarzaniem energii.

Obowiązująca od października 2023 r. ustawa o odnawialnych źródłach energii wprowadziła nową definicję hybrydowej instalacji OZE. Jak wskazano w przepisach (art. 2 pkt 11a), hybrydowa instalacja odnawialnego źródła energii to wyodrębniony zespół urządzeń przyłączonych do tej samej sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej, w których energia elektryczna jest wytwarzana wyłącznie z OZE różniących się rodzajem i charakterystyką dyspozycyjności wytwarzanej energii elektrycznej. Musi on jednocześnie spełniać takie warunki:

  • żadne z urządzeń wytwórczych nie ma mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 80 proc. łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej tego zespołu;
  • urządzenia wytwórcze wchodzące w skład zespołu mogą być wyposażone w jeden albo w kilka układów wyprowadzenia mocy w ramach jednego albo kilku punktów przyłączenia;
  • łączny stopień wykorzystania mocy zainstalowanej elektrycznej tego zespołu jest większy niż 3504 MWh/MW/rok;
  • zespół ten jest zlokalizowany na obszarze jednego powiatu albo nie więcej niż 5 gmin graniczących ze sobą.

W przepisach dodano, że taki zespół urządzeń wytwórczych może być wspomagany magazynem energii służącym do gromadzenia produkowanej z niego energii. Wówczas oddawana z niego energia jest traktowana jako energia z OZE.

REKLAMA

Koncesja dla Gaju Oławskiego

Teraz Urząd Regulacji Energetyki (URE) poinformował o przyznaniu koncesji instalacji o nazwie „Gaj Oławski 5 AHE”. To pilotażowy projekt uwzględniający koncepcję agrofotowoltaiki w ramach autorskiej technologii Agro-Hydro-Energy (AHE) opracowany przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Energetyczny Klaster Oławski.

Przenośny i modułowy system AHE pozwala na jednoczesną działalność rolną i produkcję energii. Jego konstrukcja umożliwia prowadzenie upraw, nad którymi ułożone są panele fotowoltaiczne – na wysokości 6 metrów. Do wytwarzania energii wykorzystywane są także turbiny wiatrowe. Energia z instalacji może być zużywana m.in. do bezemisyjnego prowadzenia prac agrotechnicznych.

Kumulacja technologii OZE

Na terenie Gaju Oławskiego od lat prowadzone są innowacyjne działania w obszarze OZE. Kilka lat temu działająca tam firma Promet-Plast zapowiedziała utworzenie samobilansującego się obszaru energetycznego. Fabryka firmy od 2012 r. zasilana jest z turbin wiatrowych. W 2017 r. w Gaju Oławskim powstał Energetyczny Klaster Oławski „Eko”, angażujący również miasto, gminę i powiat.

W 2019 r. Promet-Plast ogłosił kolejne inwestycje. Objęły one postawienie kolejnych wiatraków, zainstalowanie na dachach hal Promet-Plastu paneli fotowoltaicznych, a także budowę infrastruktury umożliwiającej magazynowanie energii. Ponadto firma wykorzystuje nadwyżkę wytwarzanej zielonej energii do produkcji wodoru zasilającego instalację trigeneracyjną, produkującą m.in. chłód wykorzystywany w procesach wytwórczych firmy.

Pod koniec 2022 r. Energetyczny Klaster Oławski uzyskał pozwolenie na budowę dużego kinetycznego magazynu energii. Jego pojemność miała wynieść dla energii kinetycznej zgromadzonej w betonach 35 MWh. Ponadto rozbudowa instalacji miała umożliwić gromadzenie energii kinetycznej w źródłach wodnych (prawie 15 MWh).

REKLAMA

Z kolei w sierpniu 2023 r. klaster pozyskał od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie w wysokości 13,8 mln zł na budowę ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru. Przy fabryce Promet-Plast w Gaju Oławskim staną trzy dystrybutory, każdy z jednym punktem tankowania (jeden o ciśnieniu 700 barów i dwa o ciśnieniu 350 barów).

Teraz klaster uzyskał koncesję URE na projekt w technologii Agro-Hydro-Energy. Jak informuje Promet-Plast, instalacje OZE na terenie Gaju Oławskiego obejmują obecnie:

  • 10 turbin wiatrowych – 21 MW,
  • AHE (Agro-Hydro-Energy) – 10 MW,
  • elektrolizer – 5 MW,
  • magazyny energii – 12 MWh,
  • trigenerację wodorową – 1 MW/1,2 MWe
  • trigenerację metanową – 1 MW/1,2MWe.

Klastry energii z nowymi preferencjami

Znowelizowana ustawa o OZE doprecyzowała m.in. definicję klastrów energii, a także zasady współpracy biznesowej w ramach klastrów. Wprowadziła ona jednocześnie preferencje dla energii odnawialnej wytworzonej przez członków klastra i wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej, a następnie pobranej z tej sieci w celu jej zużycia przez strony porozumienia klastra energii dla konkretnej godziny okresu rozliczeniowego. Taka energia ma być zwolniona z opłaty OZE, opłaty kogeneracyjnej, akcyzy i obowiązków związanych ze świadectwami pochodzenia i świadectwami efektywności energetycznej.

Aby jednak skorzystać z przewidzianych prawem preferencji, należy zgłosić klaster energii do nowego rejestru prowadzonego przez URE i zawrzeć umowę ze spółką obrotu. Do tego dochodzą dodatkowe wymogi, m.in. produkcja w ramach klastra przynajmniej 30 proc. energii z OZE i konsumpcja energii przez odbiorców w klastrze pokrywana energią wytworzoną w klastrze przynajmniej w 40 proc. w rozliczeniu rocznym.

Ostatnio URE informował o wpisaniu pierwszego klastra do rejestru. To Ciechanowski Klaster Energii, którego członkami są Elektrociepłownia Ciechanów Sp. z o.o. oraz gmina miejska Ciechanów.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady