Pierwszy wpis w rejestrze klastrów energii

Pierwszy wpis w rejestrze klastrów energii
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Zgodnie z obowiązującymi od początku 2024 r. przepisami klastry energii powinny uzyskać wpis w rejestrze prowadzonym przez Prezesa URE. Bez tego nie będzie możliwe korzystanie z przewidzianych dla nich preferencji.

Według obowiązujących od 1 stycznia 2024 r. zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii klastry energii, które chcą być beneficjentem dedykowanego systemu wsparcia, powinny uzyskać wpis w rejestrze klastrów energii prowadzonym przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Wpis do rejestru klastrów energii ma zawierać informacje o koordynatorze klastra energii i członkach klastra, obszarze działalności, a także punktach poboru energii, które mają się znaleźć w klastrze.

Teraz Urząd Regulacji Energetyki poinformował o dokonaniu pierwszego wpisu do rejestru klastrów energii. Został do niego wpisany Ciechanowski Klaster Energii, powołany w sierpniu zeszłego roku.

REKLAMA

Ciechanowski Klaster Energii

Instalacje i odbiorcy zrzeszeni w Ciechanowskim Klastrze Energii są przyłączeni do sieci dystrybucyjnej należącej do spółki Energa-Operator. Jego członkami są Elektrociepłownia Ciechanów Sp. z o.o. oraz gmina miejska Ciechanów. Podmiotem reprezentującym klaster jest Prezydent Miasta Ciechanów. Z kolei koordynatorem klastra jest Elektrociepłownia Ciechanów Sp. z o.o.

Jak zapewniają twórcy klastra, ich celem jest stworzenie lokalnego modelu samowystarczalności energetycznej.

Produkcję ciepła w Ciechanowie zapewniają:

  • ciepłownia centralna (instalacja do energetycznego spalania paliwa konwencjonalnego), eksploatowana od 1987 r., wyposażona w stacjonarne kotły przemysłowe o łączonej zainstalowanej mocy cieplnej 71,1 MW;
  • elektrociepłownia biomasowa o mocy cieplnej 9,5 MW, w której ciepło pochodzi ze spalania biomasy w kotle parowym zasilającym jednocześnie turbinę parową;
  • kogeneracja gazowa o łączonej mocy cieplnej 3,54 MW.

Ponadto od 2018 r. Elektrociepłownia Ciechanów produkuje energię elektryczną za pomocą agregatów kogeneracyjnych w zabudowie kontenerowej, opartych na silnikach gazowych o łącznej moc elektrycznej 2,99 MW, a także za pomocą turbiny parowej o łącznej mocy elektrycznej 1,1 MW.

Twórcy klastra podkreślają, że jest on otwarty dla wytwórców energii z OZE.

REKLAMA

Nowe przepisy dla klastrów energii

Zmiany w ustawie o OZE uchwalone w zeszłym roku doprecyzowują m.in. definicję klastra energii, zasady współpracy biznesowej w ramach klastrów energii, zakres podmiotowy i przedmiotowy oraz obszar działania klastra energii.

Nowelizacja ustala preferencje w zakresie energii odnawialnej wytworzonej przez członków klastra i wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej, a następnie pobranej z tej sieci w celu jej zużycia przez strony porozumienia klastra energii dla danej godziny okresu rozliczeniowego. W tym zakresie zaproponowano zwolnienie z opłaty OZE, opłaty kogeneracyjnej, akcyzy oraz obowiązków związanych ze świadectwami pochodzenia i świadectwami efektywności energetycznej.

Z drugiej strony wprowadzono nowe wymogi, które będą musiały spełnić klastry. Chodzi m.in. o wpis do nowego rejestru prowadzonego przez URE i konieczność zawarcia umowy przez klaster ze spółką obrotu. Dodatkowe wymogi to także produkcja w ramach klastra przynajmniej 30 proc. energii z OZE oraz konsumpcja energii przez odbiorców w klastrze pokrywana energią wytworzoną w klastrze przynajmniej w 40 proc. w rozliczeniu rocznym.

Łączna moc zainstalowana źródeł w klastrze ma wynosić przynajmniej 150 MWe i 300 MWt; konieczna także jest produkcja przynajmniej 400 mln m3 biogazu. Obowiązkowe będzie też posiadanie magazynów energii o mocy stanowiącej przynajmniej 2 proc. łącznej mocy zainstalowanej w źródłach wytwórczych w klastrze.

Więcej na temat zeszłorocznych zmian w ustawie o OZE, które wprowadziły m.in. rejestr klastrów energii, w artykule: Nowelizacja ustawy o OZE uchwalona. Nie było sprzeciwu.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.