Sztuczna inteligencja zbada obciążenie sieci dystrybucyjnych
Enea Operator realizuje pilotażowy projekt dotyczący optymalizacji zarządzania dystrybucją energii. W usprawnieniu zarządzania obciążeniem sieci dystrybucyjnej ma pomóc sztuczna inteligencja (AI – Artificial Intelligence).
Projekt o nazwie „Optymalizacja zarządzania dystrybucją energii elektrycznej przy użyciu głębokich modeli predykcyjnych AI”, który realizuje Enea Operator, pozwoli lepiej dostosować sieci do warunków rynku elektrycznego, które ulegają zmianie choćby z powodu rosnących mocy OZE i regulacji dotyczących efektywności energetycznej.
Głównym elementem projektu jest zastosowanie autorskich algorytmów opartych na technikach tzw. głębokiego uczenia. Z kolei inny mechanizm zastosowany w projekcie pozwala generowanym modelom skoncentrować się na najistotniejszych danych. W ten sposób doświadczenie zdobyte podczas realizacji jednego zadania może być wykorzystane do ulepszania innego. System, który uczy się w ten sposób, umożliwi zwiększenie precyzji prognoz i ich lepsze dostosowanie do dynamicznie zmieniających się warunków sieciowych.
Zrozumieć obciążenia sieci
Projekt Enei Operator skupia się na trzech obszarach. Podstawowy aspekt obejmuje analizę danych, co pozwala zrozumieć obciążenie sieci i zidentyfikować czynniki, które wpływają na jego zmienność. Kolejny obszar obejmuje obróbkę uzyskanych danych i przygotowanie ich w taki sposób, aby zaawansowane modele sztucznej inteligencji (AI) mogły je w sprawnie przeanalizować. Ten etap kończy się raportem, który zawiera wnioski z analizy i rekomendacje, czyli sugerowane czynności, które należy wykonać w celu optymalizacji procesu zbierania danych oraz jakości prognoz.
Realizacja projektu ma pozwolić lepiej zrozumieć obciążenia sieci i wzorce, jakie nim kierują, co jest kluczowe dla efektywnego zarzadzania siecią. Projekt umożliwi wykorzystanie zaawansowanych technik AI i testowanie skuteczności nowatorskich algorytmów w realnych warunkach. Uzyskane w ten sposób wyniki i obserwacje przydadzą się podczas wdrażania pełnoskalowego systemu. Dostarczą bowiem wstępnych informacji zarówno o skuteczności systemu, jak i tych obszarach, które będą wymagały dalszego rozwoju.
Drony obejrzą infrastukturę
Sztuczna inteligencja już została zaangażowana w prace sieci Enei Operator. W ramach projektu pilotażowego wykorzystania sztucznej inteligencji w procesie gromadzenia danych o sieci energetycznej zastosowano autonomiczne drony. Wykonują one obloty inspekcyjne linii średniego napięcia i zbierają dane z oględzin infrastruktury energetycznej. Projekt ma na celu „ocenę skuteczności wsparcia procesu paszportyzacji, poprzez automatyzację identyfikacji obiektów i ich atrybutów, przy zastosowaniu systemu klasy IMS, oraz ocenę możliwości dostosowania modeli sztucznej inteligencji i potencjału systemu DRIM na potrzeby Enei Operator”. Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule: Sztuczna inteligencja zajmie się siecią Enei Operator.
Enea Operator jest jednym z największych operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce. Zarządza przepływem energii w sieci dystrybucyjnej, dostarczając energię elektryczną do ponad 2,7 mln klientów. Obszar działania spółki obejmuje sześć województw północno-zachodniej Polski. Jest to teren o powierzchni ponad 58 tys. km2, na którym znajduje się 108 tys. km linii energetycznych i 39 tys. stacji transformatorowo-rozdzielczych.
Priorytetem spółki jest modernizacja infrastruktury energetycznej i wprowadzanie rozwiązań podnoszących jakość i bezpieczeństwo dostaw energii do klientów.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
same ogólniki