REKLAMA
 
REKLAMA

Wytwórcy muszą zgłosić prognozy produkcji energii do URE

Wytwórcy muszą zgłosić prognozy produkcji energii do URE
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zamierza przeanalizować plany wytwórców energii. Przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się jej produkcją muszą złożyć aktualizację swoich prognoz wytwarzania. 

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przygotuje raport na temat prognozowanego poziomu mocy wytwórczych w krajowym systemie elektroenergetycznym (KSE) na lata 2024-2038. Zrobi to na podstawie informacji zebranych od wytwórców energii. Przedsiębiorstwa energetyczne produkujące energię w źródłach o łącznej mocy zainstalowanej nie niższej niż 50 MW powinny do 30 kwietnia br. złożyć do URE aktualizację prognoz wytwarzania energii na lata 2024-2038.

Informacje dla wytwórców energii

Jak podaje URE, szczegółowe informacje o zakresie wymaganych danych oraz informacjach wrażliwych dostępne są na tej stronie urzędu. Zainteresowani mogą też zwrócić się o wyjaśnienia do Departamentu Monitorowania Rynków URE – tel. 22 487 56 04 oraz 22 487 56 02.

REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki przygotował specjalne formularze do opracowania prognoz, żeby zapewnić porównywalność danych przedstawianych przez wytwórców energii. Na wspomnianej stronie internetowej znajdują się się także wyjaśnienia dotyczące wypełniania formularzy. Podane są tam również informacje o sposobie składania informacji: pocztą tradycyjną lub drogą elektroniczną (skrzynka podawcza urzędu na platformie ePUAP:/URE/SkrytkaESPw) i dodatkowo na adres e-mail prognozy@ure.gov.pl.

Regulator podkreśla, że brak przedłożenia prognozy oraz jej aktualizacji, a także przedstawianie niekompletnych lub niezgodnych z prawdą informacji są zagrożone karą pieniężną.

REKLAMA

Niewielki wzrost mocy w poprzedniej prognozie

W ostatnim przygotowanym raporcie, który dotyczył planów inwestowania w moce wytwórcze w latach 2022-2036, Prezes URE ocenił, że w tym okresie nastąpi niewielki wzrost mocy osiągalnych. Z poziomu 40 GW w 2022 r. wzrośnie on do zaledwie 41 GW w 2036 r.

Jednocześnie według tamtejszej prognozy w latach 2022-2036 nastąpić ma spadek mocy dyspozycyjnych z 33,9 GW do 27,6 GW – ze względu na zwiększenie udziału źródeł niesterowalnych. Jak wskazuje URE, pomiędzy rokiem 2022 a 2036 wytwórcy planowali przede wszystkim zmniejszenie udziału jednostek wytwórczych wykorzystujących węgiel kamienny (z około 21 GW do około 11 GW), największy przyrost mocy natomiast miały odnotować jednostki gazowe (z około 3,3 GW do około 13 GW).

Przenalizowane przez URE dane pokazały, że mimo stałego wzrostu mocy zainstalowanej w systemie – za sprawą coraz bardziej dynamicznego rozwoju OZE – spada moc dyspozycyjna. Jak komentował Rafał Gowin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, oznacza to konieczność wprowadzania nowych rozwiązań rynkowych zabezpieczających stabilność pracy KSE, takich jak usługi elastyczności i zarządzania popytem, ale również utrzymania istniejących mechanizmów mocowych.

Z wnioskami URE można się zapoznać pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

A czy urząd jest wstanie przewidzieć pogodę w tym roku? Ile, będzie wiatru i słońca? Te prognozy niech sobie sami liczą. Mają dane co do mocy instalacji to niech sobie policzą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady