Krzysztof Bolesta nowym wiceministrem klimatu
Kolejnym wiceministrem w resorcie kierowanym przez Paulinę Hennig-Kloskę został Krzysztof Bolesta. W kierownictwie Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest obecnie siedmiu wiceministrów.
Mianowany na sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Krzysztof Bolesta ma duże doświadczenie w pracy w instytucjach unijnych. Pracował w Komisji Europejskiej w latach 2004-2012 oraz 2020-2024. Wcześniej w latach 2000-2004 wspierał negocjacje akcesyjne oraz dostosowanie Polski do wymagań UE w obszarach „energia” i „badania i rozwój”. Brał ponadto udział w negocjacjach drugiego europejskiego pakietu energetyczno-klimatycznego. Pełnił także funkcję doradcy Prezydenta RP na COP19 (Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu).
W latach 2012-2015 Krzysztof Bolesta był szefem gabinetu politycznego dwóch ministrów środowiska oraz członkiem rady nadzorczej regionalnego oddziału Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
W latach 2016-2018 był dyrektorem ds. badań w centrum analitycznym Polityka Insight. Krzysztof Bolesta jest ponadto współzałożycielem organizacji pozarządowej – Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, w której pracował jako wiceprezes w latach 2018-2020.
Nowy wiceminister klimatu był uczestnikiem dwóch euroatlantyckich programów wymiany, międzynarodowego programu dla liderów Departamentu Stanu US oraz programu German-American Marshall Fund.
W 2014 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia na rzecz umacniania i rozwoju integracji europejskiej.
Krzysztof Bolesta jest siódmym wiceministrem klimatu i środowiska w resorcie kierowanym przez Paulinę Hennig-Kloskę. Pozostali wiceministrowie to:
- Urszula Zielińska
- Mikołaj Dorożała, pełniący jednocześnie funkcję Głównego Konserwatora Przyrody
- Anita Sowińska
- Krzysztof Galos, jednocześnie Główny Geolog Kraju
- Maciej Bando, jednocześnie Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej
- Miłosz Motyka, który w ministerstwie ma odpowiadać m.in. za rozwój odnawialnych źródeł energii.
W skład kierownictwa resortu wchodzi także dyrektor generalna Monika Dziadkowiec.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.