REKLAMA
 
REKLAMA

Nowości Boscha w obszarze pomp ciepła, wodoru i EV

Nowości Boscha w obszarze pomp ciepła, wodoru i EV
Fot. Bosch

W Las Vegas trwają targi CES 2024. Wśród wystawców nie zabrakło firmy Bosch, która zaprezentowała innowacje w zakresie elektryfikacji.

Z uwagi na globalny wzrost zużycia energii, a tym samym zapotrzebowania na nią, na targach CES 2024 w Las Vegas Bosch zaprezentował technologie i aplikacje, które pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo i ułatwić codzienne życie.

Nowoczesna pompa ciepła

Wśród rozwiązań zaprezentowanych na targach CES 2024 znalazła się pompa ciepła IDS Ultra. Urządzenie Boscha oferuje pełną moc grzewczą przy temperaturach do -15 st. C i utrzymuje sprawność operacyjną nawet do -25 st. C.

REKLAMA

 

Pompa ciepła
Fot. Bosch

W Las Vegas Bosch zaprezentował także swój najbardziej wydajny podgrzewacz wody. Jak podaje producent, jest to połączenie elektrycznego podgrzewacza wody z pompą ciepła o nawet czterokrotnie większej efektywności niż standardowe rozwiązania dostępne na rynku.

Robot naładuje elektryka

Jedną z nowości, jaką Bosch pokazał tegorocznych targach CES, jest też automatyczne ładowanie pojazdów (ang. Automated Valet Charging), które na parkingu wyposażonym w automatyczny system parkowania samochodu (ang. Automated Valet Parking) umożliwia e-pojazdom samodzielnie znalezienie wolnego miejsca postojowego z dostępem do ładowania.

 

Zdalne parkowanie samochodu elektrycznego
Fot. Bosch

Po pozostawieniu pojazdu w specjalnej strefie kierowca za pomocą aplikacji w telefonie automatycznie, zdalnie parkuje samochód na właściwym miejscu. Tam po otwarciu klapki ładowania robot automatycznie wkłada kabel ładujący, a po naładowaniu akumulatora do pełna wyjmuje kabel. Po zakończeniu ładowania samochód zdalnie odjeżdża na zwykłe miejsce parkingowe.

Ta innowacyjna technologia Boscha umożliwiająca samodzielne podjeżdżanie elektrycznych samochodów do stacji ładowania spotkała się z zainteresowaniem organizacji Consumer Technology Association (CTA), która wyróżniła ją prestiżową nagrodą CES 2024.

REKLAMA

Wodór pozwoli na neutralność

Zużycie energii na świecie stale rośnie, a paliwa kopalne stanowią obecnie przeważającą część światowego miksu energetycznego. W obliczu zmian klimatycznych stanowi to poważne wyzwanie. Bosch uważa, że kluczowym pierwiastkiem pozwalającym na neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do atmosfery jest wodór.

Firma skupia się więc na produkcji mobilnych ogniw paliwowych, których masowe wytwarzanie rozpoczęła niedawno w Stuttgarcie. Stanowią one ważny komponent systemu napędowego ciężarówek. Jak podaje Bosch, spływają już pierwsze zamówienia od producentów samochodów ciężarowych z Europy, Stanów Zjednoczonych i Chin.

Bosch pracuje także nad komponentami do silnika wodorowego H2, który zamienia to paliwo bezpośrednio w energię bez konieczności wcześniejszego przekształcania go w elektryczność. Tego typu napęd zasilany zielonym wodorem jest praktycznie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Silnik H2 ma pojawić się jeszcze w tym roku.

Innowacje w oprogramowaniu

Warto także wspomnieć o zaprezentowanych przez Bosch nowościach z zakresu oprogramowania. Producent przygotował m.in. automatyczny ekspres do kawy, którym użytkownik może sterować ze swojego samochodu za pomocą asystenta głosowego (np. Alexa).

Przedstawiono również tzw. asystenta point-of-interest, który za pomocą umieszczonej wewnątrz pojazdu kamery i analizy ruchu oczu kierowcy potrafi rozpoznać restauracje czy kawiarnie, na które patrzy. Następnie asystent głosowy przekaże informacje o dostępności stolików i godzinach otwarcia danego lokalu.

Na targach CES 2024 Bosch zaprezentował także dwie nowe usługi w zakresie mobilności – Certyfikat Użytkowania To Go i Vehicle Health Service. Pierwszy z nich poszerza możliwości istniejącej już usługi baterii w chmurze firmy Bosch, analizując i optymalizując pracę akumulatora. Drugi  natomiast jest skierowany do operatorów flot i pomaga zapobiegać awariom pojazdów. Zadaniem obu rozwiązań jest przedłużenie żywotności pojazdów przy jednoczesnym oszczędzaniu zasobów.

Usługi cyfrowe w ofercie Boscha, które mają pomagać zwiększać efektywność, dostępne są także dla sektora budowlanego. Na rynku europejskim firma oferuje „Nexospace Energy Manager”, który pomaga użytkownikom w analizie zużycia energii i optymalizacji.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady