REKLAMA
 
REKLAMA

Hiszpanie dostaną pieniądze na inwestycje na polskim rynku OZE

Hiszpanie dostaną pieniądze na inwestycje na polskim rynku OZE
Fot. Pixabay - Pexels

Iberdrola otrzyma z Banku Światowego pożyczkę na rozwój projektów z obszaru energetyki odnawialnej w krajach, w których energetyka wciąż w dużym stopniu opiera się na węglu. Polska jest jednym z takich krajów obok Maroka i Wietnamu. 

Bank Światowy zapewni wsparcie dla Iberdroli za pośrednictwem Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC). Agencja i firma energetyczna podpisały umowę obejmującą pożyczkę na cele związane z ESG na kwotę 300 mln euro.

170 mln euro na projekty wiatrowe

Z uzgodnionej kwoty na sfinansowanie lądowych projektów wiatrowych w Polsce przeznaczono już 170 mln euro. Dalsza współpraca może obejmować także wsparcie rozwoju nowych innowacyjnych projektów z obszaru zielonej energetyki, np. morskiej energetyki wiatrowej i ekologicznego wodoru na innych rozwijających się rynkach.

REKLAMA

Obecna pożyczka jest uzależniona od realizacji dwóch strategicznych celów ESG przez Iberdrolę. Pierwszy z nich to ograniczenie do 2030 r. emisji gazów cieplarnianych pochodzącej z działalności spółki, klientów i łańcuchów dostaw o ponad 60 proc. w stosunku do emisji z 2020 r. Drugi cel obejmuje ponad dwukrotne zwiększenie do 2030 r. mocy zainstalowanej Iberdroli w OZE, która na koniec trzeciego kwartału 2023 r. przekroczyła 41 GW.

Wsparcie dla gospodarek wschodzących

Pożyczka jest częścią partnerstwa zawartego w maju ubiegłego roku na rzecz promowania transformacji energetycznej na rynkach wschodzących. Poprzedni kredyt IFC w kwocie 150 mln dolarów (około 136 mln euro) miał sfinansować cyfryzację i poprawę efektywności energetycznej w sieciach dystrybucyjnych obsługiwanych przez brazylijską spółkę zależną Iberdroli – Neoenergię. Z kolei w 2022 r. agencja przyznała Neoenergii pożyczkę w wysokości 115 mln dolarów.

Międzynarodowa Korporacja Finansowa, z ratingiem kredytowym AAA, jest oddziałem Grupy Banku Światowego, który zapewnia finansowanie sektorowi prywatnemu w ponad 100 krajach wschodzących. Celem jest rozwijanie sektorów prywatnych poprzez inwestowanie w przedsiębiorstwa za pośrednictwem pożyczek, kapitału własnego i gwarancji. Ponadto misją banku jest mobilizacja kapitału innych inwestorów oraz doradzanie firmom i rządom w zakresie stymulowania inwestycji prywatnych.

W zeszłym roku IFC przekazało prywatnym firmom i instytucjom finansowym w krajach rozwijających się kwotę 43,7 mld dolarów.

REKLAMA

Początki współpracy IFC z Iberdrolą sięgają 1998 r.

Prawie 20 mld euro w zielonych obligacjach

Iberdrola jest liderem „zielonego” finansowania. W grudniu ubiegłego roku, jako wiodący w Europie producent energii elektrycznej, podpisała z 33 bankami największą w swojej historii linię kredytową na kwotę 5,3 mld euro w związku z realizacją wielu celów ESG.

Odkąd w 2014 r. Iberdrola stała się pierwszą hiszpańską spółką, która wyemitowała zielone obligacje, ugruntowała swoją pozycję światowego lidera w zakresie zrównoważonego finansowania. Obecnie koncern jest wiodącym na świecie prywatnym emitentem zielonych obligacji. Grupa posiada aktualnie zielone obligacje o wartości prawie 20 mld euro.

Iberdrola w Polsce

Hiszpańska Iberdrola prowadzi inwestycje w obszarze energii odnawialnej w Europie oraz na innych kontynentach. Spółka rozwija projekty wiatrowe, fotowoltaiczne i wodorowe. Firma jest obecna także w Polsce i uznaje nasz kraj za rozwojowy rynek w branży energetyki odnawialnej.

Firma kupiła w Polsce działające farmy wiatrowe Zopowy (30 MW) i Korytnica I (82,5 MW), nabyła też projekt wiatrowy Korytnica II (50,5 MW). Pierwszy eksport energii z farmy Korytnica II nastąpił w grudniu 2022 r.

W 2022 r. Iberdrola podpisała umowę, która miała powiększyć portfel jej projektów OZE w Polsce o 98 MW. Kontrakt obejmował farmy fotowoltaiczne i wiatrowe w fazie budowy. Po ich uruchomieniu moc zainstalowana w inwestycjach Iberdroli w Polsce osiągnąć miała 261 MW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA