Gwarancje pochodzenia z ważną zmianą
Zmienił się okres produkowanej energii elektrycznej z OZE uwzględniany we wnioskach o wydanie gwarancji pochodzenia. Nowe zasady obowiązywać będą od 1 stycznia 2024 r.
Od początku 2024 r. wnioski o wydanie gwarancji pochodzenia mogą obejmować energię elektryczną ze źródeł odnawialnych produkowaną w okresie maksymalnie 6 miesięcy. Taka zmiana wynika z ostatniej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Gwarancja pochodzenia stanowi dokument poświadczający odbiorcy końcowemu, że wskazana w nim ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci została wytworzona z odnawialnych źródeł energii (lub w procesie wysokosprawnej kogeneracji, jednak handel gwarancjami pochodzenia energii z kogeneracji na Towarowej Giełdzie Energii jest niemal zerowy).
W związku z wymogami znowelizowanej ustawy o OZE od 1 stycznia 2024 r. we wniosku o wydanie gwarancji pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej z OZE uwzględniony zostanie okres, w którym energia została wyprodukowana, nie dłuższy niż 6 miesięcy.
Urząd Regulacji Energetyki (URE) zaznacza, że w nowelizacji nie przewidziano okresu przejściowego. Wobec tego wnioski o wydanie gwarancji pochodzenia złożone do właściwego operatora systemu elektroenergetycznego, które wpłyną do niego po 31 grudnia 2023 r., mogą wskazywać maksymalnie 6-miesięczny okres wytworzenia. Natomiast te wnioski, które do operatora wpłynęły przed wejściem w życie nowych regulacji, tj. do 31 grudnia 2023 r., mogą obejmować okres dłuższy niż pół roku.
URE ma opublikować nowy wzór wniosku o wydanie gwarancji pochodzenia, który będzie obowiązywać od początku stycznia 2024 r.
Rekordowa cena gwarancji pochodzenia
Producenci zielonej energii mogą składać wnioski o wydanie gwarancji pochodzenia za poszczególne miesiące, okresy kilkumiesięczne lub za cały rok kalendarzowy. Dokumenty te wystawia Prezes URE, następnie są one wczytywane do systemu informatycznego Towarowej Giełdy Energii (TGE).
Pod koniec października br. w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia, prowadzonym przez TGE, było zarejestrowanych 2246 członków. Od początku tego roku ich liczba wzrosła o 628. W październiku średnia cena gwarancji pochodzenia osiągnęła rekordową wysokość – najwyższą od początku notowań na TGE. Jej poziom osiągnął 24,66 zł/MWh, co było wzrostem aż o 8,13 zł/MWh w stosunku do średniej ceny gwarancji z września.
Wcześniejsza najwyższa średnia miesięczna cena w prawie 10-letniej historii handlu gwarancjami pochodzenia na TGE została odnotowana w maju br. Wyniosła ona wówczas 20,21 zł/MWh.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.