REKLAMA
 
REKLAMA

Świetne wyniki finansowe European Energy

Świetne wyniki finansowe European Energy
fot. YouTube/European Energy

Duńska firma aktywna także na rynku polskim w trzech kwartałach br. wypracowała EBITDA na poziomie zbliżonym do zanotowanego w całym roku 2022. W tym czasie zainstalowała w Polsce ponad 70 MW mocy w OZE.

Wywodząca się z Danii firma European Energy poinformowała o rekordowych wynikach EBITDA i zysku przed opodatkowaniem zanotowanych w trzecim kwartale br. Ten pierwszy wskaźnik miał osiągnąć poziom ponad 78 mln euro. Z kolei zysk przed opodatkowaniem wyniósł ponad 59 mln euro.

Jednocześnie spółka podaje, że EBIDTA za dziewięć miesięcy br. wyniosła 127 mln euro, co jest wynikiem zbliżonym do osiągniętego w całym ubiegłym roku. European Energy podtrzymuje swoje prognozy na cały bieżący rok. Przewidują one, że spółka zamknie 2023 r. z EBITDA na poziomie 180 mln euro i zyskiem przed opodatkowaniem w wysokości 140 mln euro z marżą +/- 20 proc.

REKLAMA

Projekty w Polsce

W ubiegłym roku duńska spółka przyłączyła do sieci kompleks farm wiatrowych Pomerania Wind. W jego skład wchodzi pięć elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 44,7 MW. Tym samym firma zapewniła całkowitą moc zainstalowaną w Polsce w 2022 r. na poziomie ponad 60 MW.

W tym roku natomiast European Energy Polska zakończyła już instalację źródeł o mocy 71,8 MW. Składają się na nie projekty: farmy wiatrowej Liskowo (38,8 MW), farmy wiatrowej Dębsko (8 MW), farmy fotowoltaicznej Sulimierz (15 MW) i farmy fotowoltaicznej Krzęcin (10 MW). Zwiększyły one łączną moc w polskich projektach wiatrowych i słonecznych do ponad 130 MW.

Duńska spółka podaje jednocześnie, że w ma gotowe do budowy projekty o mocy kolejnych 76 MW.

REKLAMA

– Projekty firmy w Polsce to około 5 GW w technologiach wiatrowych, słonecznych i magazynowania energii. Badamy również możliwości realizacji projektów Power-to-X. Na zaawansowanym etapie rozwoju znajdują się również dwie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 76 MW, które są gotowe do budowy. Polska jest dla European Energy jednym z kluczowych rynków, na którym będziemy inwestować nie tylko w zwiększanie kolejnych mocy OZE, ale także rozwój technologii produkcji zielonych paliw  w oparciu o zieloną energię. Będziemy uważnie obserwować i reagować na zmieniającą się sytuację rynkową, która wynika z proponowanych zmian legislacyjnych – mówi Olga Sypuła, Country Manager European Energy Polska.

Wsparcie skandynawskich banków

European Energy we współpracy z dwoma skandynawskimi bankami – SEB i DNB – ogłosiła utworzenie nowego instrumentu finansowego o wartości 150 mln euro. Ma on przyspieszyć wdrażanie nowych projektów energii słonecznej i wiatrowej w 10 krajach Europy Północnej. Jak wyjaśnia spółka, instrument umożliwi finansowanie grupy nienazwanych projektów, w przeciwieństwie do standardowego procesu „projekt po projekcie”.

– Cieszymy się, że możemy współpracować z SEB i DNB w celu uruchomienia tego innowacyjnego instrumentu. To znaczący krok naprzód w optymalizacji procesu finansowania naszych inicjatyw w zakresie energii odnawialnej w Europie Północnej. Dzięki temu kluczowe projekty mogą szybko przejść od koncepcji do realizacji – wyjaśnia Flemming Jacobsen, wiceprezes i szef działu skarbu i planowania finansowego grupy.

European Energy podkreśla, że dobre wyniki finansowe są efektem dywersyfikacji portfolio, w którego skład wchodzą lądowe i morskie elektrownie wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne oraz instalacje w technologii Power-to-X. Spółka istnieje od 2004 r., w Polsce jest aktywna od roku 2007. Obecnie działa w 28 krajach, aktywnie buduje w dziewięciu z nich, a w 12 zarządza aktywami energii odnawialnej.

W trzecim kwartale br. spółka zarządzała aktywami, które wyprodukowały ponad 1 TWh energii elektrycznej. W tym jej własne aktywa dostarczyły około 535 GWh energii.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA