Grodno odczuło spadek cen modułów fotowoltaicznych
Grupa Grodno policzyła szacunkowe przychody za listopad br. Istotnie wpłynął na nie spadek hurtowych cen modułów fotowoltaicznych – „bezprecedensowy i drastyczny”, jak to określił prezes spółki.
W listopadzie 2023 r. skonsolidowane przychody Grodna wyniosły 105,3 mln zł – co oznacza, że były o 8,7 proc. niższe niż w listopadzie 2022 r. Narastająco po ośmiu miesiącach bieżącego roku obrotowego (który w Grodnie SA obejmuje okres od 1 kwietnia do 31 marca roku następnego) grupa osiągnęła 810,6 mln zł przychodów – o 2 proc. mniej rok do roku.
Andrzej Jurczak, prezes zarządu Grodna, komentuje sytuację, wskazując jej główną przyczynę: – W listopadzie na dynamikę przychodów Grodna w dalszym ciągu wpływał bezprecedensowy i drastyczny spadek hurtowych cen modułów fotowoltaicznych. Natomiast poza segmentem OZE notowaliśmy dodatnie dynamiki sprzedaży i spodziewamy się kontynuacji tej tendencji, m.in. w związku z sygnałami poprawy sytuacji gospodarczej.
Dywersyfikacja działalności
Zarząd spółki mimo spadku przychodów korzystnie ocenia perspektywy dalszego rozwoju. Zwraca uwagę na korzyści, jakie firma czerpie z szerokiej dywersyfikacji dostarczanych rozwiązań.
– Spadek cen modułów fotowoltaicznych wydaje się osiągać swój koniec, jednak w dalszym ciągu ma wpływ na dynamiki przychodów Grodna. Właśnie w takich okolicznościach swoją siłę pokazuje strategicznie rozwijana dywersyfikacja działalności. Stabilizuje nasz rozwój i ułatwia wzrost w różnych okolicznościach rynkowych. Perspektywy dla branży elektrotechnicznej, w której działamy, oceniamy jak najbardziej korzystnie. W tym sytuacja na rynku fotowoltaiki w nadchodzących miesiącach powinna ulec stabilizacji – mówi Andrzej Jurczak.
Grodno dostarcza rozwiązania budynkowe oraz artykuły elektrotechniczne i oświetleniowe, wykonuje m.in. audyty i projekty oświetleniowe i elektryczne oraz instalacje elektryczne i energetyczne. Ponadto rozwija segment czystej energii w obszarze instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i stacji ładowania pojazdów. W tym roku spółka obchodziła 30-lecie działalności.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Jako konsument bardzo współczuję firmie, która odnotowała „drastyczny i bezprecedensowy” spadek przychodów rok do roku o potężne 2%. Niezwykle mi smutno, że firmy pokroju Grodna nie mogą nas kroić na panelach PV, oczywiście strzyżenie odbywa sie na kablach i innych elementach elektrycznych, ale to absolutnie pomijalne, przecież owce są do strzyżenia.
Na początek warto zrobić gruntowny audyt energetyczny przedsiębiorstwa aby w ogóle sprawdzić czy będzie gdzie tę energię z fotowoltaiki wykorzystać.