REKLAMA
 
REKLAMA

BP przejmie aktywnego w Polsce dewelopera elektrowni fotowoltaicznych

BP przejmie aktywnego w Polsce dewelopera elektrowni fotowoltaicznych
Fot. Pixabay - Artur Pawlak

BP ogłosiło decyzję o zakupie pełnej własności w Lightsource bp. Umowa, która ma zostać sfinalizowana w połowie 2024 r., umożliwi BP pełną kontrolę nad Lightsource bp. 

BP już wcześniej przejął mniejszościowy pakiet udziałów w Lightsource bp, a teraz nabędzie 50,03 proc. pozostałych udziałów w brytyjskiej firmie, która specjalizuje się w budowie elektrowni fotowoltaicznych. Pełna własność umożliwi koncernowi paliwowemu dalsze zwiększanie skali działań Lightsource bp i tworzenie dodatkowej wartości. Firma dąży bowiem do stałego dwucyfrowego zwrotu z kapitału własnego z tej działalności.

BP zamierza wykorzystać fotowoltaiczne aktywa Lightsource bp, aby częściowo zaspokoić własne zapotrzebowanie na zieloną energię.

REKLAMA

Kwota transakcji opiewa na kwotę 254 mln funtów (1,28 mld zł). Jej sfinalizowanie ma nastąpić w połowie 2024 r., pod warunkiem uzyskania zgód organów regulacyjnych.

Na początku 2024 r. Joaquin Oliveira, obecnie starszy wiceprezes BP ds. finansów gazu i energii niskoemisyjnej, obejmie stanowisko dyrektora generalnego Lightsource bp. Z uwagi na duże doświadczenie przez ponad dwa lata pełnił on już funkcję dyrektora niewykonawczego Lightsource bp.

Po zakończeniu transakcji BP zamierza utrzymać niezależną markę Lightsource bp.

Anja-Isabel Dotzenrath, wiceprezes wykonawczy BP ds. gazu i energii niskoemisyjnej, powiedziała – To naturalna ewolucja partnerstwa, które budowaliśmy przez ostatnie sześć lat – teraz będziemy mogli przenieść Lightsource bp na kolejny poziom wzrostu i wydajności. Będziemy w dalszym ciągu zwiększać skalę tej odnoszącej sukcesy działalności, a także wykorzystywać jej możliwości, aby pomóc zaspokoić rosnące zapotrzebowanie BP na energię niskoemisyjną.

25 GW w fotowoltaice

Lightsource bp odnotowało znaczny wzrost inwestycji od czasu przejęcia przez BP mniejszościowych udziałów w tej spółce w 2017 r. W tym czasie firma rozszerzyła swoją działalność z trzech krajów do 19 i stworzyła plan rozwoju swoich źródeł OZE o mocy kilkudziesięciu GW.

REKLAMA

Na całym świecie Lightsource bp zrealizował dotąd elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 8,4 GW.  Do 2025 r. deweloper chce dysponować portfelem projektów o łącznej mocy 25 GW. Obecnie brytyjska firma zatrudnia na całym świecie ponad 1200 pracowników.

Projekty Lightsource BP w Polsce

Należący do koncernu BP deweloper elektrowni fotowoltaicznych rozpoczął działalność w Polsce dwa lata temu. W tym czasie Lightsource bp zbudował w naszym kraju portfel projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy około 2,5 GW.

Największy projekt farmy fotowoltaicznej rozwijany przez Lightsource bp w Polsce powstaje w Gaworzycach koło Polkowic. Budowa pierwszego etapu farmy PV Gaworzyce ma ruszyć w przyszłym roku, a produkcja energii elektrycznej – w 2026 r. W tym projekcie na powierzchni około 336 hektarów zostaną zainstalowane dwustronne panele PV. Docelowo farma osiągnie moc przyłączeniową 290 MW AC i moc zainstalowaną 380 MW DC. Przewyższy więc znacznie moc największej jak dotychczas farmy fotowoltaicznej w Polsce, w Zwartowie na Pomorzu, która wynosi 204 MW.

Kolejny projekt farmy fotowoltaicznej Lightsource bp realizuje w powiecie jarosławskim na terenie województwa podkarpackiego. Powstająca na obszarze 180 hektarów inwestycja ma zaplanowaną moc przyłączeniową 150 MW AC, a docelową moc zainstalowaną na poziomie 200 MW DC.

Ogromny projekt farmy fotowoltaicznej brytyjski deweloper rozwija również w powiecie głogowskim na Dolnym Śląsku. Farma PV Kotla ma osiągnąć moc przyłączeniową 130 MW AC i moc zainstalowaną 160 MW DC. Pierwszego etap budowy farmy fotowoltaicznej rozpocznie się jeszcze w tym roku, a pierwsza energia z ogromnej farmy PV popłynie w roku 2025.

@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA