Polski producent betonu zasili fabryki zieloną energią
Spółka Cemex Polska zapewniła sobie dostawy energii ze źródeł odnawialnych na mocy korporacyjnej umowy PPA (cPPA). Celem było długoterminowe zabezpieczenie przewidywalnych cen energii elektrycznej.
Cemex Polska zawarł umowę cPPA z wywodzącą się z Norwegii firmą Statkraft. Kontrakt przewiduje dostawy energii w okresie ośmiu lat, od 1 stycznia 2025 r. Cemex wylicza, że zapewnią one około 30 proc. rocznych potrzeb energetycznych zakładów firmy.
– Zawarta umowa jest istotna dla Cemex na kilku płaszczyznach. Kontrakt zapewnia stabilne dostawy dużego wolumenu energii elektrycznej przy jednoczesnym zabezpieczeniu gwarantowanego i przewidywalnego poziomu cen w długiej perspektywie. Ma to szczególne znaczenie w kontekście notowanych w ostatnich kilkunastu miesiącach gwałtownych i nieprzewidywalnych zmian cen na europejskim i polskim rynku energii – mówi Tadeusz Radzięciak, dyrektor Pionu Produkcji, członek zarządu w Cemex Polska.
Zielony „baseload”
Zakontraktowana zielona energia dla Cemex ma być wytwarzana przez polskie farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Zawarta ze Statkraft umowa jest tzw. kontraktem fizycznym, obejmującym faktycznie wyprodukowaną energię z konkretnej grupy polskich jednostek wytwórczych.
– Jako wiodący integrator rynku energii odnawialnej w Polsce w Statkraft jesteśmy przekonani, że możemy napędzać transformację energetyczną, jednocześnie wspierając konkurencyjność krajowego przemysłu. Świetnym przykładem takiego działania jest nasza współpraca z Cemex Polska, w ramach której dostarczamy zielony „baseload” – zapewniamy stałą dostawę energii przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, w oparciu o nasze lokalne portfolio OZE, uwzględniające zarówno energię z farm wiatrowych, jak i fotowoltaicznych – komentuje Pieter Schipper, VP NW European & US Origination w Statkraft.
Bardziej ekologiczna produkcja
Polska jest drugim krajem w Europie (po Hiszpanii), w którym Grupa Cemex zawarła tego typu kontrakt.
Producent betonu realizuje globalną strategię „Future in Action”, ukierunkowaną na przeciwdziałanie zmianom klimatu. Portfolio firmy obejmuje niskoemisyjne produkty Vertua: betony, domieszki, cementy luzem i cementy workowane, a od niedawna także kruszywa z recyklingu.
– Partnerstwo ze Statkraft jest kluczowe w kontekście realizacji celów grupy Cemex w zakresie zrównoważonego rozwoju. Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych umożliwia znaczące ograniczenie śladu węglowego przez nasze zakłady produkcyjne – podkreśla Tadeusz Radzięciak.
Statkraft jest największym europejskim producentem energii odnawialnej. Od 2018 r. działa w Polsce w segmencie handlu energią odnawialną. Oferuje fizyczne i finansowe umowy PPA, rozwija też projekty farm wiatrowych, PV i magazyny energii. W ubiegłym roku spółka otworzyła biuro w Warszawie.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.