Duńczycy mają ponad 130 MW mocy w OZE w Polsce
Wywodzący się z Danii deweloper odnawialnych źródeł energii European Energy podsumował swoje inwestycje w energetyce odnawialnej. Globalnie spółka przeznaczyła w tym obszarze w zeszłym roku blisko 800 mln euro.
W zeszłym roku firma European Energy przyłączyła do sieci kompleks elektrowni wiatrowych Pomerania Wind, zapewniając tym samym moc zainstalowaną na poziomie 60 MW.
W tym roku duński deweloper zakończył już instalację źródeł o mocy 71 MW, co łącznie daje 131 MW mocy zainstalowanej na polskim rynku. Nowo otwarte inwestycje to farmy wiatrowe Liskowo (38 MW) i Dębsko (8 MW) oraz farmy fotowoltaiczne Sulimierz (10 MW) i Krzęcin (15 MW).
Spółka jest także na zaawansowanym etapie rozwoju dwóch kolejnych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 76 MW, a pakiet projektów European Energy czekających na realizację obejmuje instalacje o łącznej mocy około 5 GW.
Olga Sypula, dyrektorka krajowa European Energy w Polsce, podkreśliła, że Polska jest dla duńskiej spółki obiecującym rynkiem. Firma chce poszerzać gamę rozwiązań w zakresie energii odnawialnej, a także rozwijać innowacyjne technologie w dziedzinie energetyki słonecznej i wiatrowej. Firma European Energy otworzyła drugie biuro w Polsce – w Gdyni. Obecnie zatrudnia w naszym kraju ponad 30 pracowników.
Jeśli chodzi o skalę globalną, to od rozpoczęcia działalności European Energy zrealizował w obszarze odnawialnych źródeł energii projekty o mocy około 3 GW. W 2022 r. spółka przeznaczyła na inwestycje blisko 800 mln euro. Obecnie w budowie są instalacje o mocy przekraczającej 1 GW, a kolejne 60 GW jest na etapie rozwoju projektu.
Nie tylko energia z wiatru
European Energy powstał w Danii w 2004 r. i od początku istnienia wspiera rozwój niezależnego europejskiego systemu energetycznego. Zajmuje się pełnym cyklem produkcji zielonej energii elektrycznej: od fazy rozwoju, budowy, PPA, zarządzania aktywami lądowymi i morskimi energii wiatrowej, energii słonecznej po wdrażanie rozwiązań w zakresie ekologicznego ogrzewania.
Firma zajmuje się także technologią Power-to-X, która polega na produkcji e-metanolu oraz zielonego wodoru. Firma rozpoczęła w Kassø w Danii budowę pierwszego na świecie komercyjnego zakładu produkcji paliw alternatywnych na dużą skalę, zasilanego czystą energią z farmy PV o mocy 300 MW. Wyprodukowany e-metanol trafia m.in. do duńskiej firmy transportowej Maersk.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.