Bezemisyjna instalacja oparta na OZE ogrzeje szkołę na Pomorzu
Veolia zaprojektowała i wykonała instalację ciepłowniczą bazującą na odnawialnych źródłach energii, która zasili budynki zespołu szkół w pomorskiej wsi. Zastąpi ona dotychczasową kotłownię węglowo-pelletową.
W pełni zautomatyzowane rozwiązanie spółki Veolia Północ oparte na odnawialnych źródłach energii składa się z kotłów elektrodowych, pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznej. Przyjazna środowisku, bezemisyjna instalacja zapewni prąd i ciepło uczniom Zespołu Szkół w Opaleniu w gminie Gniew.
Zakres prac zrealizowanych przez Veolię Północ, należącą do Grupy Veolia term, obejmował wykonanie projektu, obliczenie efektywności, oszacowanie kosztów eksploatacji i zwrotu z inwestycji, a także generalne wykonawstwo i zdalne zarządzanie instalacją ciepłowniczą.
Janusz Panasiuk, prezes Veolii Północ, informuje, że w pierwszym etapie podzielono istniejący duży obieg ciepła na mniejsze, oparte na OZE. Dla większych obiektów zastosowano kotły elektrodowe o łącznej mocy 110 kW, a dla mniejszych – pompy ciepła o łącznej mocy 24 kW.
Na wszystkich dachach szkoły rozmieszczono instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy 140 kWp. W salach lekcyjnych zastosowano czujniki umożliwiające uzyskanie oszczędności ciepła na poziomie minimum 15 proc. W sali gimnastycznej zamontowano nagrzewnice pozwalające na szybkie nagrzanie pomieszczenia bezpośrednio przed zajęciami. Cały system jest w pełni zautomatyzowany i pozwala na efektywne zarządzanie ciepłem. Po zakończonej inwestycji Veolia Północ będzie zdalnie zarządzać systemem i go nadzorować – wyjaśnia Janusz Panasiuk, prezes Veolii Północ.
Jak mówi Maciej Czarnecki, burmistrz miasta i gminy Gniew, zainstalowanie nowego systemu opartego na odnawialnych źródłach energii przyniosło wiele korzyści, w tym całkowite wyeliminowanie paliwa węglowego, pełną redukcję emisji i w konsekwencji czystsze powietrze. Co równie istotne – nowa instalacja pozwoli na oszczędności ciepła i zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków szkoły i przedszkola.
Dekarbonizacja systemów ciepłowniczych
Działająca od ponad 25 lat w 123 polskich miejscowościach Grupa Veolia realizuje projekty dekarbonizacji systemów ciepłowniczych, tworząc przyjazne dla środowiska, efektywne energetycznie instalacje.
Veolia term od 2019 r. realizuje projekty, które obejmują sukcesywną wymianę kotłów węglowych. Wśród projektów grupy jest nowo oddana instalacja ciepłownicza w Zespole Szkół w Opaleniu, a także zrealizowana na terenie ciepłowni należącej do Veolii Południe instalacja kogeneracyjna w Tarnowskich Górach.
Grupę Veolia term tworzy sześć spółek: Veolia Północ, Veolia Szczytno, Veolia Wschód, Veolia Południe, Veolia Zachód oraz Veolia term. Grupa jest właścicielem 60 ciepłowni, 2 elektrociepłowni i 6 silników kogeneracyjnych. Dostarcza rozwiązania energetyczne dla budynków użyteczności publicznej, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, obiektów przemysłowych, biurowców, centrów handlowych, a także klientów indywidualnych.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Takie ekologiczne instalacje przydałyby się w każdej szkole.
„KOTŁY ELEKTRODOWE” i już wiem, że ktoś kiepsko to zrobił…
A od kiedy kotły elektrodowe są w PL bezemisyjne, to co Bełchatów już zamknęli?
Biedny dyrektor szkoły… rachunki za działanie tego systemu i awaryjne dogrzewanie wpędzą go w traumę…