Nowa dyrektywa dla OZE przyjęta. Polska głosowała przeciw

Nowa dyrektywa dla OZE przyjęta. Polska głosowała przeciw
Unsplash

Prace nad nową dyrektywą o odnawialnych źródłach energii zostały zakończone. Zdecydowana większość państw UE zagłosowała za nowymi przepisami. Sprzeciwiły się dwa kraje – w tym Polska.

Głosowanie Rady Unii Europejskiej zakończyło prace nad nową unijną dyrektywą dla odnawialnych źródeł energii (RED III). W Radzie UE za przyjęciem nowego prawa dla unijnego sektora energetyki odnawialnej głosowały 23 państwa, dwa wstrzymały się od głosu (Czechy i Bułgaria), a dwa zagłosowały przeciw (Węgry i Polska).

Nowa dyrektywa o odnawialnych źródłach energii zastąpi poprzednią dyrektywę z 2018 roku (RED II). Głównym celem nowego prawa jest zwiększenie wykorzystania zielonej energii na terenie Unii Europejskiej, aby sektor OZE w większym stopniu przyczynił się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z pakietem „Fit for 55” ich emisja w 2030 roku ma zostać zmniejszona o 55 proc. w porównaniu z emisją z 1990 roku.

REKLAMA

Poprzednia dyrektywa RED II wyznaczyła cel udziału energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii w Unii Europejskiej na poziomie przynajmniej 32 proc. do roku 2030. Natomiast nowa dyrektywa RED III zakłada osiągnięcie do tego czasu poziomu przynajmniej 42,5 proc. energii z OZE, uwzględniając zamiar zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej do 45 proc.

Każde z państw członkowskich ma wnieść swój wkład w realizację tego celu, ale nowa dyrektywa – w przeciwieństwie do pierwszej unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (RED I) – nie wprowadza indywidualnych, obligatoryjnych celów OZE dla poszczególnych państw. Komisja Europejska ma jednak dostać narzędzia, aby monitorować i egzekwować postępy poszczególnych krajów w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Prawie połowa zielonej energii w budynkach

Realizacja ambitniejszego celu dla energetyki odnawialnej w Unii Europejskiej ma zostać osiągnięta w dużej mierze dzięki większemu wykorzystaniu zielonej energii w budownictwie. Dyrektywa RED III wyznaczyła cel minimum 49-procentowego udziału zielonej energii w budynkach. Mają temu sprzyjać przewidziane przez dyrektywę ułatwienia w inwestycjach w mniejsze instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła.

Nowe prawo zakłada stopniowe zwiększanie wykorzystania zielonej energii w ciepłownictwie i chłodnictwie, gdzie udział OZE ma rosnąć początkowo średnio o 0,8 proc. rocznie, a w latach 2026-30 już o 1,1 proc. Średnie zobowiązania na lata 2026-30 są uzupełniane o dodatkowe cele, skalkulowane dla każdego państwa członkowskiego. Dla Polski wyznaczono dodatkowe 0,5 proc.

Dwie możliwości w transporcie

W transporcie kraje członkowskie mogą osiągnąć unijne cele na jeden z dwóch sposobów. Pierwszy zakłada osiągnięcie minimalnej redukcji gazów cieplarnianych o 14,5 proc. do roku 2030 dzięki wykorzystaniu zielonej energii. Druga możliwość to dojście do przynajmniej 29-procentowego udziału OZE w końcowym zużyciu energii w transporcie do 2030 r.

Dodatkowo dyrektywa RED III przewiduje wykorzystanie minimum 5,5 proc. zaawansowanych biopaliw (nie pochodzących z rolnictwa) oraz paliw odnawialnych niemających biologicznego pochodzenia (RFNBO), a więc np. odnawialnego wodoru czy bazujących na wodorze paliw syntetycznych. W ramach tego celu obowiązuje dodatkowy wymóg wykorzystania minimum 1 proc. paliw RFNBO w udziale zielonej energii wykorzystanej w transporcie w 2030 r.

REKLAMA

Szybsze inwestycje

Przyjęta właśnie unijna dyrektywa RED III przewiduje przyspieszenie inwestycji w OZE poprzez ułatwienia w procesie inwestycyjnym dla projektów realizowanych na przeznaczonych do tego celu obszarach.

Zgodnie z nową dyrektywą kraje członkowskie mają wyznaczyć specjalne strefy dla OZE. Realizowane w nich projekty skorzystają z uproszczonych postępowań środowiskowych, a ponadto zostaną uznane za inwestycje celu publicznego. To zmniejszy ryzyko blokowania i opóźniania inwestycji.

Teraz dyrektywa RED III czeka już tylko na publikację w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Nowe prawo wejdzie w życie po 20 dniach od publikacji w unijnym dzienniku. Kraje członkowskie będą miały 18 miesięcy na transpozycję nowych przepisów do krajowego prawa.
.

.

Przepisy z RED II już obowiązują w Polsce

W tym miesiącu w naszym kraju weszły w życie przepisy z unijnej dyrektywy RED II, które zostały zawarte w najnowszej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ich wdrożenie przez nasz kraj miała nastąpić do połowy 2021 roku. Więcej na ten temat w artykule: Nowe przepisy dla OZE wchodzą w życie

Treść dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (RED III) jest dostępna na stronie Rady UE pod tym linkiem.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.