REKLAMA
 
REKLAMA

Nowe oblicze rynku energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii – szkolenie

Nowe oblicze rynku energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii – szkolenie
Finansetf

Czy można jednoznacznie stwierdzić, że hurtowy rynek energii elektrycznej po 3 kwartałach 2023 r. Towarowej Giełdy Energii w Warszawie ma nowe oblicze? Aby w pełni odpowiedzieć na powyższe pytanie, musimy prześledzić, to co działo się w 3 kwartałach bieżącego roku w stosunku do 2022 r. na RTG (rynku towarów giełdowych), tj. rynku SPOT, który obejmuje RDB (rynek dnia bieżącego) oraz RDN (rynek dnia następnego). Oczywiście nasza analiza byłaby niepełna bez analizy OTF czyli rynku terminowego właściwego dla energii elektrycznej.

Wszyscy wiemy o generalnych tendencjach panujących na TGE, tj. wzroście obrotów dla rynku SPOT i spadku obrotów dla rynku terminowego oraz o stabilizacji cen spotowych na poziomie 578 zł/1 MWh w marcu czy 531 zł/1 MWh we wrześniu 2023 r. dla indeksu TGeBASE_WAvg. Na koniec września 2023 r. obroty na RDN wyniosły 41,7 TWh i wzrosły o 81,2 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2022 r., a biorąc pod uwagę obecne tendencje, udział RDN może pokryć popyt na energię elektryczną w 34 proc. dla 2023 r.

Nowe oblicze TGE w Warszawie objawiło się również w pokazaniu mocy mechanizmu obliczeniowego EUFEMIA, który określa ceny dla II-Fix subrynku właściwego w imporcie i eksporcie energii elektrycznej. Niejednokrotnie (np. 3 pażdziernika 2023 r.) budziło nasze zdziwienie, gdy ceny energii na TGE II-Fix ukształtowały się na poziomie 62,2 euro/MWh, podczas gdy były znacząco niższe w Szwecji (4,5 euro/MWh) czy Niemczech (22,9 euro/MWh).

Stabilizacja cen średnich rynku SPOT czy zmiany obrotów w naszej opinii nie są jednak najciekawszymi obliczami TGE za 3 kwartały 2023 r. Pod przykryciem cen średnich na RDN kryje się coś, co jest wulkanem dynamiki cen w poszczególnych godzinach doby. Z miesiąca na miesiąc obserwujemy powiększające się różnice pomiędzy ceną średnią miesięczną, np. TGeBASEm a cenami w poszczególnych przedziałach godzinowych, tj. pomiędzy 9-16 i 19-21. Porównując marzec do lipca 2023 r., różnice te były znaczące, jak zobrazowano na powyższym wykresie.

Na naszych szkoleniach będziemy analizować, jak kształtowały się ceny we wrześniu 2023 r. i jakich tendencji możemy się spodziewać w 2024 r.

Zapraszamy na nasze szkolenia!

1. TGE nowe oblicze – Towarowa Giełda Energii – ceny, trendy, prognozy – szkolenie online – 17 października i 21 listopada 2023 r. – nowe oblicze rynków RDN i SPOT
Szczegóły szkolenia na stronie organizatora (link)

2. Opłacalność farm PV, On-shore, magazynów energii, hybryda czy odrębne instalacje – aukcje 2023 – szkolenie online  – 24 października i 9 listopada 2023 r.
Szczegóły szkolenia na stronie organizatora (link)

3. Prognozowanie cen energii elektrycznej na rynku SPOT w 2023 i 2024 r. – szkolenie online –  26 października i 28 listopada 2023 r. – kiedy kupować, kiedy sprzedawać energię elektryczną
Szczegóły szkolenia na stronie organizatora (link)

4. Zarządzanie Energią Elektryczną – Strategie zakupowe i Strategie wytwórcze  – szkolenie online  – 19 października i 30 listopada 2023 r. – cable pooling i linia bezpośrednia, nowe rozwiązania
Szczegóły szkolenia na stronie organizatora (link)

Prowadzący

Tomasz Falkowicz – doradca, trener z zakresu OZE i finansów firmy. Działał w przemyśle jako członek zarządu ds. finansowych mi. w OKNOPLAST-Kraków Sp. z o.o. czy Excellent S.A.  Od ponad 14 lat związany z branża energetyczną. Dla energetyki opracował ponad 50 studiów wykonalności dla różnych rozwiązań energetycznych począwszy od instalacji PV (naziemne i dachowe), On-shore, biogazowni, magazynów energii czy rozwiązań związanych z gospodarką wodorową. W branży energetycznej pracował m.in. jako dyrektor w Tauron Polska Energia SA. Inspiracje doradcze czerpie również z prac w radach nadzorczych firm z branży energetycznej m.in. EC Nowa SA czy Krakowski Holding Komunalny SA.

Raporty rynkowe – z prognozą cen na rynku SPOT – sprawdź !!!

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi najnowszymi raportami rynku energii, które zawierają prognozy 6- i 12-miesięczne cen na rynku SPOT. Nowością w naszych analizach jest format aktywnego Excela – do samodzielnych analiz opłacalności projektów energetycznych – sprawdź na stronie doradcapv.pl.

Opcje promocyjne:

– 15 proc. rabatu przy zakupie dwóch szkoleń i 10 proc. rabatu przy wpłacie na 14 dni przed szkoleniem
– do każdego szkolenia Raporty prognostyczne SPOT-6M i SPOT-12M w nowej atrakcyjnej cenie – zapytaj o cennik
– uczestnicy wpłacający 100 proc. kwoty inwestycji na pięć dni przed szkoleniem otrzymają 5 proc. rabatu
– dla dwóch osób zgłoszonych przez jedną firmę – 5 proc. rabatu – możliwość sumowania rabatu do 8 proc.

Zgłoszenia i zapytania należy kierować:

e-mail: biuro@finansetf.pl
tel. +48 601 518 079
www.doradcapv.pl

 

artykuł sponsorowany

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady