To już piąty nabór na premię dla kogeneracji bez rozstrzygnięcia
Zakończył się drugi tegoroczny nabór na premię kogeneracyjną indywidualną (Combined Heat and Power, CHP). Przeznaczone do rozdysponowania 17 mld zł pozostało w puli.
Po raz kolejny wytwórcy zajmujących się produkcją energii elektrycznej i ciepła nie byli zainteresowani premią kogeneracyjną indywidualną. W drugim naborze w tym roku, przeprowadzonym we wrześniu, żaden podmiot nie złożył oferty. Co więcej – był to piąty z rzędu – od września 2021 r. – nabór bez rozstrzygnięcia z powodu braku zainteresowania.
Urząd Regulacji Energetyki przewidział do rozdysponowania ponad 17 mld zł. Pieniądze mogły trafić do dużych – nie mniej niż 50 MW mocy – i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji.
Kogeneracja oznacza produkcję w skojarzeniu. Polega na wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w jednym procesie technologicznym. Pozwala to na znacznie większe wykorzystanie energii pierwotnej zawartej w paliwie do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Według URE sprawność źródła wytwarzającego energię w skojarzeniu może przekraczać nawet 80 proc. Tymczasem w procesie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej trudno jest osiągnąć 50 proc. sprawności.
System wsparcia dla kogeneracji
Nowy system wspierający wytwórców kogeneracyjnych wprowadzono w 2019 r. ustawą o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Zakłada ona cztery formy wsparcia dla źródeł wytwarzających energię elektryczną i ciepło w jednym procesie, zależne od grupy wytwórców.
System ten zastąpił wcześniejszy mechanizm bazujący na formule świadectw pochodzenia z kogeneracji. Początkowo miał służyć głównie jednostkom kogeneracyjnym opalanym gazem ziemnym, który jednak coraz częściej zaczyna być traktowany jako paliwo przejściowe.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.