Farma fotowoltaiczna zasili produkcję wodoru
Francuskie konsorcjum zagospodaruje tereny po składowisku odpadów i odlewni w regionie Nowej Akwitanii (Nouvelle-Aquitaine). W planach jest budowa instalacji PV, która zasili elektrolizery. Projekt ma się przyczynić do ożywienia francuskiego regionu dzięki utworzeniu ekologicznego parku technologicznego.
Konsorcjum złożone z firm Lhyfe i TSE zamierza stworzyć centrum zielonej energii na terenie zakładu Fonderies du Poitou, zamkniętego rok temu. Po uzyskaniu zgody Sądu Handlowego w Paryżu firmy przejmą pozakładowe grunty i nieruchomości, zlokalizowane we francuskim regionie Nowa Akwitania.
Farma fotowoltaiczna w miejscu składowiska odpadów
Do przejmowanych przed Lhyfe i TSE obiektów należą odlewnia Ingrandes (Ingrandes Foundry) i składowisko odpadów Oyré.
Odlewnia zajmuje teren 43 ha, zabudowanych nieruchomościami o powierzchni 40 tys. m2. Z kolei składowisko śmieci położone jest na obszarze 35 ha. Zostanie ono w całości zajęte przez firmę TSE, która zamierza tam zbudować dużą farmę fotowoltaiczną. Instalacja według szacunków ma mieć zdolność wytwarzania 45 GWh energii elektrycznej rocznie.
Z kolei teren odlewni przejmowany jest wspólnie przez Lhyfe i TSE. Także tam TSE zbuduje elektrownię PV, Lhyfe natomiast zainstaluje elektrolizery do produkcji zielonego wodoru. Będą one zasilane energią elektryczną wytwarzaną przez farmy fotowoltaiczne TSE.
Reindustrializacja regionu
Jak podaje Lhyfe, firmy przygotowywały się do przejęcia terenu przez ponad półtora roku, korzystając ze wsparcia władz Nowej Akwitanii, społeczności gmin Grand Châtellerault oraz władz lokalnych Vienne i Châtellerault. Jak zapewnia inwestor, realizowany projekt wykracza poza zwykłą produkcję energii z PV i zielonego wodoru. To koncepcja reindustrializacji regionu skoncentrowanej wokół zielonej energii.
Przedstawiciel Lhyfe wyjaśnia, że projekt w pierwszej kolejności obejmie rozbiórkę istniejącej infrastruktury i uporządkowanie terenu. Następnie zostanie tam zbudowany ekologiczny park przemysłowy, w którym firmy będą współpracować na zasadzie synergii.
TSE i Lhyfe są dumne, że po prawie dwóch latach pracy, w porozumieniu i przy wsparciu władz regionalnych, utworzyły innowacyjne konsorcjum, które kieruje projektem mającym na celu rewitalizację historycznego terenu Poitou Foundries. To ekologiczny projekt reindustrializacji, tworzący miejsca pracy i przyspieszający transformację energetyczną oraz regionalny rozwój gospodarczy – powiedział Alban Casimir, zastępca dyrektora zarządzającego w TSE.
Kilka firm miało już wyrazić zainteresowanie przyłączeniem się do projektu w Ingrandes i współpracą z Lhyfe i TSE. Wśród nich jest firma logistyczna, która planuje utworzyć w tym miejscu centrum logistyczne o powierzchni 20 tys. m2. Inwestycje w tym miejscu rozważają też przedsiębiorstwa produkujące e-paliwa (e-metanol i rDME).
Inwestorzy wyliczają, że budowany ekologiczny park przemysłowy ma wygenerować 250–300 miejsc pracy.
Ostatnio francuski rząd ogłosił plan przeznaczenia 4 mld euro na wsparcie projektów dotyczących bezemisyjnego wodoru.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.