Dotacja z programu „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC”
Znamy beneficjentów programu „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC”. Pierwsza dotacja udzielona przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu umożliwi poprawę efektywności energetycznej dwóch wielorodzinnych budynków mieszkalnych w województwie zachodniopomorskim.
Program finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), zgromadzonych na rachunku Funduszu Modernizacyjnego, ma na celu poprawę jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez inwestycje ukierunkowane na zwiększenie efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej.
Założeniem programu jest udzielanie wsparcia na realizację prac modernizacyjnych w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, składających się z co najmniej ośmiu lokali. Prace modernizacyjne mają przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii o co najmniej 30 proc. w porównaniu do stanu przed modernizacją. Zapotrzebowanie zmodernizowanego budynku na energię końcową na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz ciepłej wody użytkowej nie może rocznie przekroczyć 85 kWh/m2.
Na co dofinansowanie?
Modernizacja energetyczna i wymiana źródeł ciepła na ekologiczne obejmie dwa wielorodzinne budynki mieszkalne w Połczynie-Zdroju. Dotacja w wysokości prawie 1,3 mln zł udzielona przez NFOŚiGW przeznaczona będzie m.in. na ocieplenie ścian zewnętrznych oraz dachu i stropodachu. W ramach prac modernizacyjnych wymienione zostaną stolarka okienna i drzwiowa oraz indywidualne źródła ciepła w lokalach. Zmodernizowane zostaną instalacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, a także oświetlenie w częściach wspólnych.
Zastosowanie w modernizowanych budynkach systemu zarządzania energią (BMS) pozwoli na monitorowanie podsystemów i urządzeń oraz zarządzanie nimi. Zrealizowanie inwestycji przyczyni się do długofalowej oszczędności energii. Zużycie energii w budynkach po przeprowadzeniu prac spadnie bowiem o ponad 71 proc. Obniży się też poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Inwestycja dofinansowana z programu będzie realizowana z zaangażowaniem przedsiębiorstwa usług energetycznych ESCO na podstawie umowy o poprawę efektywności energetycznej EPC (Energy Performance Contract). Pilotażowy program dofinansowań jest realizowany we współpracy NFOŚiGW z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR), którego rola ma polegać na umożliwieniu pozyskania przez przedsiębiorstwo ESCO finansowania w formie wykupu wierzytelności lub w innej, alternatywnej formie.
Umowę o dofinansowanie projektu podpisali w Warszawie Magdalena Bodzenta, zastępca dyrektora Departamentu Transformacji Energetyki NFOŚiGW, oraz Beata Pszczoła-Bryńska, prezes zarządu PPK Sp. z o.o. w Połczynie-Zdroju. Koszt całkowity inwestycji wyniesie około 4,9 mln zł.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.