Pilotażowy projekt dla elastyczności rozproszonej w Warszawie
Warszawski operator sieci elektroenergetycznej zamierza utworzyć pilotażowy rynek dla elastyczności rozproszonej w stolicy. Projekt realizuje we współpracy ze stołecznym ratuszem i firmą Nodes.
Stoen Operator, Miast Stołeczne Warszawa i firma Nodes wspólnie przeprowadzą analizy i potencjalnie zorganizują lokalne rynki elastyczności w wybranych lokalizacjach sieci warszawskiego operatora systemu dystrybucyjnego (OSD). Takie postanowienia zawiera podpisany list intencyjny.
Jak podaje warszawski OSD, jednym z największych wyzwań transformacji systemu elektroenergetycznego jest zwiększenie jego elastyczności. Na poziomie operatorów pozwoliłoby to wyeliminować ograniczenia przesyłowe i stworzyć możliwości przyłączenia dodatkowych OZE. Umożliwiłoby też ograniczenie dodatkowych inwestycji w infrastrukturę ze strony operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych.
– Wspólnie dążymy do tego, by sprostać wyzwaniom transformacji systemu elektroenergetycznego. Dlatego w pierwszej kolejności należy zmienić otocznie regulacyjne dla usług elastyczności, które pozwolą aktywnie zaangażować konsumentów w rynek energii elektrycznej –wyjaśnia Robert Stelmaszczyk, prezes zarządu Stoen Operatora.
Co oznacza rynek elastyczności?
Stoen wskazuje, że rynek elastyczności to przestrzeń, w której wszyscy uczestnicy przyłączeni do systemu elektroenergetycznego aktywnie biorą udział w lokalnym bilansowaniu systemu. W wielu miastach europejskich już trwają prace nad takimi rozwiązaniami. Teraz dołączy do nich Warszawa.
– Miasto Stołeczne Warszawa planuje i wdraża szereg projektów mających na celu łagodzenie zmian klimatu i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Współpraca z partnerami takimi jak Nodes i Stoen Operator może dać lokalnej administracji zestaw nowych inteligentnych narzędzi do rozwoju tych działań – mówi Robert Bański, dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Projekt „Utworzenie rynku pilotażowego dla elastyczności rozproszonej w Warszawie” jest jedną z inicjatyw, które mają zwiększyć udział OZE w wolumenie energii elektrycznej stolicy. Ich celem jest też elektryfikacja transportu masowego miasta.
Platforma elastyczności
Pilotaż lokalnych rynków elastyczności ma być przeprowadzony z wykorzystaniem platformy elastyczności Nodes, która już działa na rynkach elastyczności w kilku krajach europejskich.
– Warszawa dołączy do wyjątkowego grona miast i gmin, które korzystają z platformy Nodes, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na lokalne sieci elektroenergetyczne w miarę dążenia do dekarbonizacji naszego systemu energetycznego. Z kolei operator sieci za pośrednictwem platformy Nodes będzie mógł uzyskać elastyczność od lokalnego przemysłu, próbując uniknąć ograniczeń i problemów z napięciem w sieci w miarę wzrostu elektryfikacji Warszawy – podkreśla Richard Sarti, CEO Nodes.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.