EDF zwolni 6 tys. pracowników
Największy francuski koncern energetyczny idzie w ślady swoich odpowiedników z Niemiec – RWE czy E.ON – i zapowiada restrukturyzację, przez którą pracę straci kilka tysięcy pracowników. Powody zwolnień to większa konkurencja na rynku oraz utrzymujące się niskie ceny energii.
Rzeczpospolita podaje, że wobec „zwiększonej konkurencji i niekorzystnej sytuacji na rynku we Francji i w Europie” największy francuski koncern energetyczny Eléctricité de France (EDF) zwolni w całej Europie 6 tys. osób, z czego 4,2 tys. w samej Francji.
Francuski dziennik Les Echos podał, że państwowy EDF zmniejszy do roku 2019 zatrudnienie z obecnych ok. 160 tys. etatów do 154 tys, a EDF prognozuje ponadto, że do tego czasu zmniejszy udział w dostawach energii dla odbiorców przemysłowych we Francji z 78 proc. do 59 proc., a w przypadku odbiorców komunalnych z 91 proc. do 82 proc.
Zmniejszony zostanie także – z 55 mld euro do 51 mld euro – budżet wydatków związanych z energetyką jądrową.
W tym miesiącu Puls Biznesu podał, że polski oddział EDF ma się pozbyć wszystkich elektrowni konwencjonalnych, zachowując jedynie posiadane w naszym kraju aktywa w wiatrowe. „PB” ocenił tą decyzję jako „pokłosie strategii koncernu, który wycofuje się z węglowych aktywów”.
Specjalizująca się w rozwoju projektów OZE spółka francuskiego koncernu EDF Energies Nouvelles weszła na polski rynek wiatrowy we wrześniu 2012 r., przejmując projekty należące do niemieckiego dewelopera Starke Wind.
Pierwszą farmą wiatrową uruchomioną w Polsce przez EDF EN jest zlokalizowana koło Grudziądza farma wiatrowa Linowo, której moc wynosi 48 MW. Drugą realizowaną przez Francuzów inwestycją wiatrową w Polsce jest zlokalizowany w woj. lubuskim projekt Rzepin, który ma się docelowo składać z 29 elektrowni wiatrowych, każda o mocy 2 MW.
gramwzielone.pl