UOKiK zgodził się na utworzenie spółki, która zbuduje ESP Młoty
Przed tygodniem Sejm przyjął ustawę, która ma ułatwić budowę elektrowni szczytowo-pompowych. Pierwszą od lat inwestycją tego typu w Polsce ma być projekt Młoty. PGE i NFOŚiGW właśnie dostały zielone światło na utworzenie spółki, która ma zająć się jego realizacją.
PGE Polska Grupa Energetyczna i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) otrzymały zgodę prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na dokonanie koncentracji.
Dzięki tej decyzji możliwe będzie odpłatne objęcie przez NFOŚiGW udziałów w PGE Inwest 12 Sp. z o.o. – spółce celowej PGE odpowiedzialnej za realizację projektu elektrowni szczytowo-pompowej Młoty. Inwestycja ma powstać w Kotlinie Kłodzkiej w województwie dolnośląskim.
Po decyzji regulatora PGE dokapitalizuje spółkę celową Inwest 12, a następnie NFOŚiGW obejmie w niej odpłatnie 49 proc. udziałów. PGE zachowa 51 proc. udziałów w spółce.
ESP Młoty jest najbardziej zaawansowanym tego typu projektem w Polsce. Zgoda na koncentrację umożliwi podpisanie z NFOŚiGW umowy inwestycyjnej na finansowanie tej inwestycji – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Uruchomienie za kilka lat
Według planów PGE uzyskanie wyników studium wykonalności dla projektu Młoty ma nastąpić w drugim kwartale 2023 roku i wówczas może zostać podjęta decyzja o realizacji inwestycji. Ukończenie budowy elektrowni szczytowo-pompowej planowane jest na 2030 rok.
ESP Młoty osiągnie moc 750 MW i zostanie włączona do krajowego systemu elektroenergetycznego poprzez linię elektroenergetyczną wysokiego napięcia 400 kV.
W ramach inwestycji powstać mają dwa zbiorniki wodne, które dzięki swojej specyfice działania dodatkowo pełniłyby funkcję przeciwpowodziową dla gminy Bystrzyca Kłodzka.
Młoty to najbardziej zaawansowany projekt budowy ESP w Polsce, bazujący na pracach rozpoczętych w latach 70. ubiegłego wieku, jednak zawieszonych na początku lat 80. W 2013 roku inwestycja została ujęta w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Bystrzycy Kłodzkiej (zaktualizowanym w 2018 i zmienionym w 2020), a także w Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2020 oraz w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Dolnośląskiego.
Po wyłączeniu z eksploatacji jednostek węglowych w regionie ESP Młoty będzie wspierać stabilność pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego na południu Polski, jak również będzie pełnić funkcję przeciwpowodziową oraz utrzymania retencji wód w regionie – informuje PGE.
Specustawa dla ESP
Realizacji tej inwestycji powinna pomóc specustawa dla elektrowni szczytowo-pompowych, która została ostatnio uchwalona przez Sejm. Nowe prawo zakłada przede wszystkim przyznanie ESP statusu inwestycji celu publicznego. Więcej na ten temat w artykule: Sejm przyjął specustawę dla elektrowni szczytowo-pompowych.
Więcej na temat planów dotyczących ESP w Polsce w artykule: Rząd planuje 10 nowych elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce.
redakcja@gramwzielone.pl
Skoro do ESP Młoty potrzeba trzech generatorów po 250MW każdy proponuję powołanie do budowania każdego z nich osobnej Spółki (Młoty II,Młoty III), czwartej spółki do postawienia GPZ, piątej do eksploatacji, szóstej do obsługi szaletów na budowie ESP Młoty bo jął widzę nieczystości (w każdej z tych Spółek Rada nadzorcza+Zarząd+ zapewne po 70-ciu prokurentów) w związku z prowadzeniem tej budowy będzie spo….
Czytelnicy zapamiętajcie metodykę podejścia do dokończenia budowy ESP Młoty, gdy niebawem wielokrotnie będziemy obserwowali podwyżki cen energii elektrycznej dla Odbiorcy w Polsce.Odnoszę wrażenie (obym się mylił), że w samej tylko grupie PGE potworzono setki Spółek córek a wartość usług asenizacyjnych biorąc pod uwagę łączną ilość zatrudnionych w spółkach znajomych królika dopisana do kosztów usług dystrybucji opłacanych przez każdoczesnego Odbiorcy przekroczyła już 10% tych kosztów ujętych w rachunku za dystrybucję
Przestańcie klepać te bzdury o funkcji przeciwpowodziowej. W Górach Bystrzyckich od 200 lat nie było powodzi, a obecne przepływy Bystrzycy Łomnickiej są takie, że nie ma na to szans. Tak jak na uruchomienie ESP do 2030. Przecież sam zbiornik będzie się zapełniał z 10, a jeszcze nie jest gotowy.
Jeszcze specustawa będzie w senacie, jeszcze nie ma studium wykonalności i nie wiadomo czy ESP Młoty powstanie a już spółkę powołali… nie za szybko? Dla kolegi pytam.
Pis idzie po trupach po te nasze 3.5 mld zł z NFOŚiGW. Szkoda ,że ustawa wiatrakowa nie była tak szybko procedowana.