Wczoraj padł rekord produkcji energii OZE w Polsce
Dobre warunki do produkcji energii wiatrowej i słonecznej sprawiły, że wczoraj w Polsce nawet ponad połowa wytwarzanej energii elektrycznej pochodziła ze źródeł odnawialnych. Jeszcze większy był udział OZE w krajowej konsumpcji energii.
Wczoraj w godzinach południowych z dużą mocą pracowały krajowe elektrownie fotowoltaiczne, które o godz. 12 były drugim największym źródłem w krajowej elektroenergetyce pod względem generowanej mocy.
Moc PV w Polsce
Moc, którą przekazywały do krajowego systemu elektroenergetycznego elektrownie fotowoltaiczne, wynosiła nawet ponad 5,6 GW (o 1,3 GW poniżej krajowego rekordu produkcji energii z PV odnotowanego w ostatnim dniu lutego br.). Wczoraj w południe z większą mocą od fotowoltaiki pracowały tylko elektrownie na węgiel brunatny (ponad 5,7 GW).
Jednak rzeczywista moc, z którą wczoraj pracowała nasza fotowoltaika, była większa. Operatorzy sieci nie odnotowują bowiem autokonsumpcji, czyli energii produkowanej z PV i konsumowanej „za licznikiem” – na miejscu przez odbiorców. Tymczasem aż około 3/4 całkowitej mocy fotowoltaiki w Polsce dają instalacje prosumenckie, a w niedzielne południe poziom autokonsumpcji generowanej przez domowych prosumentów był większy niż w dni robocze.
Farmy wiatrowe na dużych obrotach
Oprócz fotowoltaiki na wzmożonych obrotach działały też wczoraj elektrownie wiatrowe. W godzinach południowych pracowały z mocą ponad 5,4 GW. Mniejszą generację, na poziomie po około 0,3 GW, zapewniły elektrownie wodne i biomasowe.
Dzięki wzmożonej pracy OZE z mniejszą mocą mogły pracować elektrownie na węgiel brunatny (1,6 GW), elektrownie gazowe (1,3 GW) oraz generatory zasilane ropą (niecałe 0,3 GW). Całkowita generacja w niedzielne południe w polskiej elektroenergetyce wynosiła około 21–22 GW. W tym czasie OZE pokrywały ponad połowę krajowego miksu wytwarzania energii elektrycznej.
Jeszcze większy był udział OZE w pokryciu zapotrzebowania na energię w Polsce, które wczoraj w godzinach południowych wynosiło około 18 GW.
Ponad 22 GW zielonych mocy
Na koniec 2022 roku całkowita moc elektrowni w Polsce wynosiła według danych Agencji Rynku Energii około 60 GW, z czego moc konwencjonalnych elektrowni wynosiła ponad 36 GW.
Moc odnawialnych źródeł energii sięgała 22,6 GW i wzrosła w ubiegłym roku o ponad 5,7 GW. W ogólnej wartości największy udział miała fotowoltaika (12,19 GW). Na kolejnych miejscach znalazły się: elektrownie wiatrowe (8,25 GW), hydroelektrownie (0,97 GW), elektrownie biomasowe (0,96 GW) oraz biogazownie (0,27 GW).
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Rekordy rekordami ale żeby nie tracić energii ze Słońca warto pamiętać o myciu instalacji. Polecam https://lighthief.com/mycie-paneli-fotowoltaicznych/
Rok zapowiada się na rekordowy biorąc pod uwagę, że mamy dopiero marzec. Andrzej Pòłgrabski
Kkkjj
Ile mocy dają te wszystkie panele i wiatraki nocą bezwietrzną – zero
@Hghggfd
Tyle samo co węglowe elektrownie w czasie suszy i planowanych wyłączeń.
Fajnie, teraz będziemy się cieszyć i święto narodowe robić bo jest prąd elektryczny. Będziemy się cieszyć że jest ocet na półkach i że możemy autobusem pojechać do pracy. Ogólnie mamy obniżyć oczekiwania…
I co z tego wynika? Nic. Ile i jakie elektrownie faktycznie pracowały z mniejszą mocą? O ile faktycznie spadła emisja dwutlenku węgla? Takie informacje byłyby ciekawe. Bo z powyższego nie wynika nic…
Przy takiej produkcji wypadało by dać szansę ludziom ogrzać domy po niższej cenie zamiast wyłączać źródła energii odnawialnej.
Prawdziwy rekord mocy z OZE będzie jak skończy się sezon grzewczy i cała energia od maja popłynie do sieci. Obecnie generacja jest niska i praktycznie autokonsumpcja w ziemie zużywa 90% tego na miejscu.
[…] że moc Odnawialnych Źródeł Energii pod koniec 2019 r. wynosiła 9,1 GW a nie 1 GW, z kolei najnowsze dane (z końca 2022 r. wskazują), że moc OZE wynosi 22,6 GW. Wzrost nadal można uznać za znaczący, […]