Hitachi wprowadza pionierskie rozwiązanie dla elektrowni szczytowo-pompowej
Zrealizowane przez Hitachi Energy rozwiązanie poprawi efektywność pracy ogromnej elektrowni szczytowo-pompowej, zwiększając przychody oraz umożliwiając integrowanie z systemem elektroenergetycznym większej ilości energii słonecznej i wiatrowej.
Firma Hitachi Energy ukończyła i przekazała firmie Verbund, największemu austriackiemu producentowi energii, pierwszy na świecie system statycznego przemiennika częstotliwości (SFC) wykorzystujący wielopoziomową, modułową technologię w elektrowni szczytowo-pompowej.
Jak zapewnia producent, nowa technologia umożliwi austriackiej grupie energetycznej optymalizację pracy elektrowni szczytowo-pompowej w Malta Oberstufe.
Turbiny położonej na wysokości niemal 2 tys. m.n.p.m elektrowni szczytowo-pompowej, która znajdujące się w austriackich Alpach, w kraju związkowym Karyntia, posiadają moc 1,5 GW.
Rozwiązanie Hitachi Energy umożliwia przełączenie w 45-letniej elektrowni dwóch jednostek pompowo-turbinowych z tradycyjnej stałej prędkości obrotowej na pracę ze zmienną prędkością. Turbiny pompowe automatycznie będą dostosowywać ją do warunków sieciowych i poziomu wody w zbiorniku. Dzięki temu poprawi się efektywność procesu magazynowania pompowego.
Nowa technologia ma umożliwić operatorowi elektrowni Malta-Oberstufe aktywniejszy udział w bilansowaniu austriackiej sieci elektroenergetycznej. Ponadto usprawni integrację większej ilości energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.
– Rozwiązanie Hitachi Energy cechuje się niskimi stratami, solidną konstrukcją modułową, ograniczonymi wymaganiami konserwacyjnymi i trwałością – komentuje Karl Zikulnig, kierownik Działu Elektrotechniki w Verbund.
– Kluczowa jest również jego wbudowana redundancja – potrzebujemy wyjątkowej niezawodności, ponieważ zakład jest trudno dostępny podczas obfitych zimowych opadów śniegu – dodaje Zikulnig.
Hitachi Energy od ponad 40 lat wprowadza innowacje w zakresie rozwiązań statycznych przemienników częstotliwości. SFC mają unikalną zdolność do regulowania napięcia, częstotliwości i przepływu mocy.
Rozwiązania SFC są istotne dla wielu zastosowań energetycznych, w szczególności dla kolei, połączeń sieciowych, połączeń brzegowych ze statkami oraz szczytowo-pompowych elektrowni wodnych.
SFC bazują na wysokowydajnych półprzewodnikach mocy Hitachi Energy, które stanowią integralną część wielu technologii energetycznych firmy, w tym wysokonapięciowych systemów prądu stałego (HVDC) i elastycznych systemów przesyłu prądu przemiennego (FACTS).
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
olaboga. wiem co to falownik ale po przeczytaniu tego „artykułu” nie wiem jak to działa i co w tym innowacyjnego 🙂 a jeden z ostatnich akapitów to już wogóle nie ogarniam – brzmi jak jakiś komunistyczny wywód aby nikt nic nie zrozumiał…..
„SFC bazują na wysokowydajnych półprzewodnikach mocy Hitachi Energy, które stanowią integralną część wielu technologii energetycznych firmy, w tym wysokonapięciowych systemów prądu stałego (HVDC) i elastycznych systemów przesyłu prądu przemiennego (FACTS)” to chyba znaczy że zą zajefajni….
@Wuu: znana technologia w nieco innym zastosowaniu opakowana w marketingowy bełkot… czyli 98% polskich internetów.