Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej
Sejm zajmie się przygotowanym przez Prawo i Sprawiedliwość, poselskim projektem nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej, którego celem jest przedłużenie obowiązywania systemu świadectw efektywności energetycznej. Zapisana w projekcie nowelizacji data jej wejścia w życie to 1 stycznia 2016 r.
Jak informuje Kancelaria Sejmu, projekt ustawy dotyczy „zapewnienia funkcjonowania systemu wsparcia inwestycji proefektywnościowych i zasobooszczędnych w roku 2016, w którym konieczne będzie przyjęcie nowego modelu funkcjonowania finansowania działań proefektywnościowych dostosowanego do unijnych wymagań”.
Zgodnie z nowymi propozycjami zawartymi w projekcie nowelizacji, prawa majątkowe wynikające ze świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów), które nie zostaną umorzone przez prezesa URE do dnia 31 marca 2017 r., mają wygasać z dniem 1 kwietnia 2017 r.
Znowelizowana ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. i obowiązywać do końca 2017 r.
– Rząd i parlament poprzedniej kadencji nie dokonały nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej dostosowującej prawo polskie. Celem proponowanej nowelizacji jest zapewnienie funkcjonowania systemu wsparcia inwestycji proefektywnościowych i zasobooszczędnych w roku 2016 r., w którym konieczne będzie przyjęcie nowego modelu funkcjonowania finansowania działań proefektywnościowych dostosowanego do unijnych wymagań – czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej.
System wsparcia efektywności energetycznej został wprowadzony ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej i miał obowiązywać do końca br. Natomiast 21 października br. Komisja Europejska wezwała Polskę do pełnego wdrożenia do prawa krajowego przepisów tej dyrektywy.
Jak czytamy w uzasadnieniu nowelizacji, dyrektywa o efektywności energetycznej miała zostać wdrożona do prawa krajowego do 5 czerwca 2014 roku, a zgodnie z tymi regulacjami państwa członkowskie muszą w okresie od 1 stycznia 2014 do 31 grudnia 2020 roku osiągnąć określony poziom oszczędności energii – poprzez wykorzystanie systemów zobowiązujących do efektywności energetycznej lub innych działań ukierunkowanych na poprawę efektywności energetycznej w gospodarstwach domowych, budynkach przemysłowych i transporcie.
Projekt nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej został skierowany do I czytania w Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa.
gramwzielone.pl