B. Szydło: porozumienie klimatyczne to sukces Polski

B. Szydło: porozumienie klimatyczne to sukces Polski
Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, flickr cc

Na wczorajszej konferencji podsumowującej ustalenia szczytu klimatycznego, który w weekend zakończył się w Paryżu, premier Beata Szydło oceniła, że wyniki COP21 są sukcesem Polski i uwzględniają wszystkie polskie postulaty.

Beata Szydło powiedziała, że polska strategia na szczyt klimatyczny w Paryżu zakładała trzy podstawowe postulaty.

Pierwszym z nich – dosyć oczywistym dla wszystkich krajów, które chciały doprowadzić do porozumienia klimatycznego – było podpisanie porozumienia przez wszystkie państwa świata. – Tak, żeby to nie było porozumienie tylko i wyłącznie uzgodnione na poziomie państw Unii Europejskiej, ale żeby wszystkie państwa świata się do tego przyłączyły. Dzisiaj, to właśnie te duże gospodarki – Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja – muszą zrobić najwięcej, by wspierać klimat na świecie – komentowała wczoraj Beata Szydło.

REKLAMA

Drugi postulat polskiej delegacji na COP21 dotyczył zawarcia w finalnej wersji porozumienia zapisów mających uwzględniać specyfikę poszczególnych gospodarek – w tym polskiej, opartej na najbardziej emisyjnym surowcu energetycznym, czyli węglu. – Tak, jak chociażby w przypadku Polski, gdzie dyskusja na temat węgla i rozwoju gospodarki toczy się od wielu miesięcy – mówiła wczoraj polska premier.

REKLAMA

Trzeci postulat dotyczył natomiast ujęcia w katalogu działań proklimatycznych kwestii lasów i zalesiania. – To jest ta propozycja, którą Polska wskazuje jako rozwiązanie, które z jednej strony będzie polepszało klimat, a z drugiej strony będzie rozwiązywało kwestię redukcji dwutlenku węgla – oceniła wczoraj premier.

Biorący udział we wczorajszej konferencji minister środowiska prof. Jan Szyszko ocenił, że „Polska jest krajem sukcesu w zakresie polityki klimatycznej”. Dodał przy tym, że w jego opinii sukces ten stał się widoczny na świecie, bo „Polska mówiła jednym twardym głosem„.

Kancelaria premiera przypomina w komunikacie nt. wczorajszej konferencji Beaty Szydło, że „działania zmierzające do redukcji emisji CO2 będą się odbywały m.in. poprzez wprowadzanie nowych technologii czy zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym, a równoważenie emisji będzie następowało m.in. w drodze wzrostu zalesiania”.

Kancelaria podaje, że „ten ostatni zapis został wprowadzony do umowy dzięki dużej determinacji polskiej delegacji”.  

gramwzielone.pl