Największy na świecie magazyn energii z baterii "z drugiej ręki"
W niemiecki mieście Lünen, położonym w kraju związkowym Nadrenia Północna–Westfalia, powstał magazyn energii, w którym zostaną wykorzystane baterie „z drugiej ręki”, eksploatowane wcześniej w samochodach elektrycznych.
Baterie wykorzystywane w samochodach elektrycznych po pewnym czasie eksploatacji muszą zostać wymienione. Można je jednak nadal wykorzystywać do gromadzenia energii produkowanej w instalacjach odnawialnych źródeł energii.
Baterie użytkowane wcześniej w elektrycznych autach zostaną teraz wykorzystane w największej na świecie instalacji tego typu, która powstała w niemieckim mieście Lünen i której pojemność wyniesie 13 MWh.
Projekt jest realizowany przez firmy Daimler AG, The Mobility House i Getec. Daimler zwraca uwagę, że wykorzystanie częściowo zużytych baterii samochodowych rozwiąże problem ich utylizacji, polepszając w ten sposób efektywność kosztową e-samochodów.
Wykorzystanie baterii, które nie nadają się już do eksploatacji w samochodach elektrycznych, rozwiąże problem m.in. należącego do Daimlera producenta baterii samochodowych Accumotive. Daimler gwarantuje swoim klientom żywotność baterii stosowanych w EV na 10 lat. Potem te baterie można wykorzystać w statycznych magazynach energii. Daimler ocenia, że takie zastosowanie wydłuży przydatność baterii o kolejne 10 lat.
Zastosowanie na szerszą skalę magazynów energii pozwoli przezwyciężyć problem fluktuacji w podaży energii związanych z generacją ze źródeł odnawialnych.
gramwzielone.pl