Lemonbeat: RWE wprowadza protokół komunikacyjny dla Internetu rzeczy
Protokół Lemonbeat umożliwia bezpośrednią komunikację urządzeń niezależnie od rodzaju przesyłu. Rozwiązanie oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa i elastyczności.
RWE stworzyła protokół komunikacyjny Lemonbeat, który odpowiada na wyzwania Internetu rzeczy. Rozwiązanie zawiera nowy standard języka „Lemonbeat Smart Device Language” – wystarczająco zwięzły, by zastosować go w najprostszych urządzeniach i na tyle elastyczny, żeby sprawdził się w przypadku bardziej skomplikowanych maszyn. Lemonbeat może być wykorzystywany jako całość, natomiast „Lemonbeat Smart Device Language” można łączyć także z innymi protokołami, takimi jak: Bluetooth, WLAN czy Thread. Właśnie ta elastyczność jest kluczem do rozpowszechnienia tego rozwiązania w przyszłości.
Obecnie wiele urządzeń jest w stanie się ze sobą komunikować w ramach Internetu rzeczy, ale nie koniecznie rozumieją one różne języki, w których przesyłane są informacje. Lemonbeat ma na celu wyeliminowanie tego problemu i zwiększenie interoperacyjności urządzeń. Szerokie zastosowanie protokołu umożliwiłoby nieograniczoną komunikację i współpracę urządzeń w ramach Internetu rzeczy.
– Internet rzeczy, to jeden z najważniejszych megatrendów wpływających na rozwój biznesu, w tym transformację sektora energii. Większe ujednolicenie komunikacji między urządzeniami znacznie przyspieszy tempo innowacji w tym obszarze – powiedział Filip Thon, Prezes RWE Polska i Członek Zarządu RWE Retail.
– RWE, wykorzystując doświadczenie związane z projektowaniem systemów automatyki budynków dąży do opracowania wspólnej koncepcji komunikacyjnej dla całego Internetu rzeczy – dodał Filip Thon
W pierwszej kolejności RWE zamierza wprowadzić na rynek chipy i licencje na oprogramowanie, które umożliwią szybkie użycie Lemonbeat. Następnie pojawią się inne produkty.
RWE należy do piątki największych firm energetycznych w Europie. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej i gazu. RWE zatrudnia 60 tysięcy osób, zaopatruje więcej niż 16 milionów klientów w energię elektryczną i ponad 7 milionów klientów w gaz. RWE jest największym producentem energii w Niemczech i trzecim w Wielkiej Brytanii. Obecne jest także w Europie Środkowej. Działa nie tylko w Polsce, ale także w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech.
Największymi firmami należącymi do RWE w Polsce są RWE Polska – odpowiedzialna wspólnie ze spółką RWE East za wsparcie rozwoju koncernu w Polsce, sprzedająca energię około 1 mln klientów oraz firma RWE Stoen Operator, zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną. Dodatkowo w Polsce działa spółka RWE Group Business Services Polska (RWE GBS Polska) odpowiedzialna za procesy obsługi wewnętrznej koncernu RWE w zakresie rachunkowości, finansów i innych procesów biznesowych, a także obszaru IT.
Do RWE w Polsce należą również farmy wiatrowe o łącznej mocy 197 megawatów. Po zakończeniu budowy parku wiatrowego w Opalenicy oraz rozbudowie elektrowni w Nowym Stawie, pod koniec 2015 roku, całkowita moc zainstalowana w źródłach wiatrowych RWE w Polsce wyniesie ponad 240 MW.
RWE