Zapraszamy na VII Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki

„VII Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki”
Opole 15-17.10.2015 r.
Organizatorami Festiwalu są Fundacja na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „Zielony Feniks”, Polski Związek Motorowy oraz Prezydent m. Opola przy współpracy Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego.
Festiwal jest kontynuacją pięciu edycji Forum Ekoenergetyki w Polkowicach, które w ubiegłym roku, po przeniesieniu do Opola i rozszerzeniu „Eko-Moto-Forum”, przyjęło formułę Festiwalu Ekoenergetyki. Od ubiegłego roku Festiwal obejmuje problematykę OZE, efektywności energetycznej, budownictwa energooszczędnego i ekomotoryzacji. Również nagrody (Statuetki Zielonego Feniksa) od 2014 roku przyznawane są w kategorii ekomotoryzacja.
Nadmieniamy, że w zeszłorocznej edycji Festiwalu odbyły się dwie konferencje naukowe, kilka warsztatów dobrych praktyk, trzy panele dyskusyjne, wystawa ekomotoryzacji, seminaria specjalistyczne, Gala wręczenia statuetek „Zielonego Feniksa” oraz wiele imprez towarzyszących. W czasie około 70 godz. obrad wystąpiło 60 ekspertów z terenu całego kraju. Dla zilustrowania przekazujemy film dokumentujący wydarzenie.
Cel projektu:
Podstawowymi celami przedsięwzięcia są:
1. Promocja ekoenergetyki poprzez dostarczanie rzetelnej wiedzy naukowej i praktycznej,
2. Kształtowanie racjonalności ekonomicznej wobec produkcji i zużycia energii,
3. Kształtowanie postaw proekologicznych poprzez popularyzowanie wiedzy na temat źródeł energii odnawialnej (OZE),
4. Propagowanie aktywności prosumenckiej,
5. Prezentacja badań i wdrożeń w obszarze efektywności energetycznej w budownictwie i przemyśle,
6. Promocja rolnictwa ekoenergetycznego (oraz szczególnie na terenach wiejskich idei „zrównoważonego rozwoju”),
7. Prezentacja dorobku ekomotoryzacji (alternatywne napędy i paliwa, systemy odzyskujące i akumulujące energię, mikroźródła energii w pojazdach),
8. Promocja idei „zrównoważonego transportu”,
9. Spotkania informacyjne i szkoleniowe dotyczące finansowania ekoenergetyki, pozyskiwania wsparcia UE i środków publicznych oraz uwarunkowań i regulacji prawno-administracyjnych.
Realizacja projektu powinna kształtować nowoczesny, innowacyjny i proekologiczny wizerunek Opolszczyzny i sprzyjać rozwojowi inicjatyw ekoenergetycznych wśród mieszkańców i firm miasta Opola, województwa i kraju. Spektrum tematyczne Festiwalu, udział wybitnych przedstawicieli nauki oraz uznanych praktyków będzie sprzyjać

REKLAMA

dyskusjom ekspertów i decydentów mających wpływ na tworzenie założeń i realizację polityki energetycznej w regionie i w Polsce.
Architektura projektu:
Projekt ma konstrukcję wyznaczoną przez osie tematyczne z ukierunkowaniem na aspekty praktyczne podejmowanych zagadnień. Poszczególne działania będą skupione wg kryteriów grupy docelowej, formy pracy oraz tematyki. Proponowane platformy merytoryczne, to:
1. Samorządowa,
2. Naukowo-badawcza,
3. Biznesowa,
4. Ekomotoryzacyjna,
5. Rolnicza,
6. Kulturalno-edukacyjna i społeczno-polityczna,
7. Medialna.
Podstawowymi formami pracy Festiwalu będą:
1. Konferencje naukowo-praktyczne,
2. Seminaria tematyczne,
3. Warsztaty „dobrych praktyk”,
4. Warsztaty praktyczne dla konkretnych grup zawodowych,
5. Problemowe dyskusje panelowe,
6. Wystawa technologii, urządzeń i pojazdów,
7. Spotkania gości Festiwalu z mieszkańcami i studentami Opola.
Ważnym aspektem programowo-organizacyjnym Festiwalu jest obecność ekspertów i praktyków z zagranicy. Spotkania o charakterze międzynarodowym przyczynią się do wymiany doświadczeń i prezentacji „dobrych praktyk” oraz omówienia błędów w działaniu celem ich uniknięcia przez partnerów.
Formuła Festiwalu zakłada popularyzację szeroko rozumianej idei ekoenergetyki i modelu prosumentckiego wśród mieszkańców Opolszczyzny i kraju. Służyć temu będą liczne imprezy towarzyszące (koncerty muzyczne, pokazy, rajdy, warsztaty umiejętności itp.). W stanowiącym autonomiczną część Festiwalu „EkoMotoForum”, poza ideą ekomotoryzacji promowane będą zagadnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

REKLAMA