Tauron wyprodukuje gaz syntezowy z CO2 dzięki OZE
Konsorcjum firm, na którego czele stoi Tauron Wytwarzanie, wdroży pilotażowy projekt instalacji do przekształcania CO2 w gaz syntezowy SNG. W tym procesie pomóc ma energia ze źródeł odnawialnych.
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, projekt, w który zaangażował się Tauron Wytwarzanie i który finansuje europejska agencja KIC InnoEnergy, ma na celu produkcję gazu syntezowego SNG w procesie reakcji CO2 z wodorem.
Nad nową technologią mają pracować też Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa, Instytut Przeróbki Węgla z Zabrza, firmy Rafako, Exergon oraz West Technology & Trading, a także partnerzy z Francji – instytut CEA oraz firma Atmostat.
Energia potrzebna do przeprowadzenia elektrolizy i wydzielenia wodoru będzie pobierana z niewykorzystanej generacji ze źródeł odnawialnych, co ma być sposobem na zagospodarowanie nadwyżek zielonej energii.
Z kolei dwutlenek węgla będzie pozyskiwany z testowych instalacji wychwytywania w elektrowniach Łaziska i Łagisza.
W ten sposób można więc osiągnąć dwa cele – zmniejszenie emisji CO2 oraz magazynowanie nadwyżek energii z OZE w postaci gazu SNG.
– Zatem, jaki produkt byłby akceptowalny społecznie? W latach 70-80 ub. wieku szukaliśmy rozwiązania, które zamieniłoby w taki produkt siarkę. Znaleźliśmy coś, co w tej chwili jest praktycznie w każdym pomieszczeniu – gips. Teraz stoimy przed podobnym problemem, co zrobić z dwutlenkiem węgla. Dzięki KIC, który finansuje zadanie, mamy szansę, żeby ten produkt znaleźć – PAP cytuje Janusza Tchórza, dyrektora departamentu badań i technologii w Tauron Wytwarzanie, który dodaje, że efektem projektu mają być dwa produkty – produkowany przez stronę francuską reaktor oraz cała instalacja.
PAP informuje, że pierwszy testowy reaktor ma powstać w 2017 r., a obecnie zgłaszane są wnioski patentowe. W ramach projektu ma powstać spin-off, który skomercjalizuje nową technologię.
gramwzielone.pl