„To nie Obama, a rynek zabija węgiel”
Przedstawiony wczoraj przez Baracka Obamę historyczny plan redukcji emisji CO2 w USA spotkał się z dużym odzewem amerykańskiego przemysłu węglowego, który zapowiedział sądową walkę o zablokowanie tzw. Clean Power Plan. Co ciekawe, w dniu ogłoszenia nowego planu Obamy bankructwo ogłosił drugi największy producent węgla w USA.
Amerykański prezydent przedstawił wczoraj założenia liczącego ponad 1,5 tys. stron tzw. Clean Power Plan, którego głównym celem jest redukcja emisji CO2 na poziomie federalnym o 32% do roku 2030 w stosunku do poziomu emisji zanotowanego w roku 2005.
Słabą stroną programu opracowanego przez amerykańską administrację jest fakt, że ma on być wdrożony bez akceptacji Kongresu, jako rozporządzenie rządu USA. Clean Power Plan zresztą prawdopodobnie nie uzyskałby zgody Kongresu zdominowanego przez negujących potrzebę walki ze zmianami klimatu Republikanów.
Właśnie z tego powodu amerykański przemysł węglowy może punktować plan Obamy, podważając jego legalne podstawy. Przedstawiciele branży węglowej już zresztą zapowiedzieli pozwy sądowe, a przedstawiciele amerykańskich stanów, których gospodarka w dużej mierze zależy od wydobycia węgla, zapowiedzieli bojkot Clean Power Plan.
Bloomberg w artykule pt. „To nie Obama zabił węgiel, zrobił to rynek” podaje, że według amerykańskiego lobby węglowego plan Obamy zniszczy przemysł węglowy i miejsca pracy, a także spowoduje wzrost kosztów dla konsumentów. Bloomberg wskazuje jednak na inne – niż decyzje władz USA – powody problemów sektora węglowego.
Bloomberg zauważa, że kondycja branży węglowej pogarsza się od dekad, a w ciągu ostatnich lat w USA zamknięto aż 200 kopalń. Dodaje, że w tym czasie szybko rozwijały się branże gazu łupkowego i energetyki odnawialnej, a wzrost produkcji zielonej energii był niemal niezauważalny dla odbiorców energii, tworząc przy tym nowe miejsca pracy.
W 2005 r. udział węgla w miksie energetycznym w USA wynosił ponad 50%. Obecnie jest to poniżej 40%, a EPA zakłada spadek do 27% do roku 2030.
Bloomberg odrzuca przy tym stanowisko amerykańskich przeciwników polityki proklimatycznej, którzy uważają, że zanim USA przyjmą nowe standardy redukcji emisji CO2 powinny to zrobić emitujące znacznie więcej CO2 Chiny – oceniając, że ich argumenty to jak mówienie: Nie przestaniemy zabijać swoich ludzi, do momentu gdy nie przestaniecie zabijać swoich. Bloomberg dodaje, że zanieczyszczenia powietrza wywołane emisją CO2 to w USA bezpośredni powód około 7,5 tys. zgonów rocznie.
Bankrutuje czołowy producent węgla w USA
Symptomatyczny jest fakt, że w dniu ogłoszenia Clean Power Plan bankructwo ogłosił drugi największy producent węgla w USA – Alpha Natural Resources – którego długi sięgają 3,3 mld dolarów.
Bloomberg ocenia, że o ile ogłoszenie banrkuctwa w dniu publikacji planu Obamy może być zbiegiem okoliczności, to już samo bankructwo Alpha Natural Resources przypadkowe nie jest, a wśród jego przyczyn Bloomberg wymienia konkurencję dla węgla ze strony tańszego i mniej emisyjnego gazu łupkowego, a także niskie ceny węgla.
Bloomberg dodaje, że klimatyczne plany Obamy to tylko najłatwiejszy do wskazania powód złej sytuacji branży węglowej w USA.
Potwierdza to zapowiedź innego producenta węgla Murray Energy na temat skierowania do sądu przedstawionego wczoraj przez Obamę Clean Power Plan.
Murray Energy już w ubiegłym roku pozywał odpowiedzialną za przygotowanie Clean Power Plan federalną agencję środowiskową EPA (Environmental Protection Agency), ale nieskutecznie, ponieważ nowe regulacje były dopiero na etapie przygotowania.
Stany Zjednoczone to drugi największy na świecie emitent gazów cieplarnianych. Według danych World Resources Institute, w 2012 r. USA wyemitowało ponad 6 mld ton CO2, więcej – 11 mld ton CO2 – wyemitowali Chińczycy, a mniej – około 4,5 mld ton CO2 – Unia Europejska. Na kolejnych miejscach są Indie (około 3 mld ton CO2), Rosja (ponad 2 mld ton CO2), a następnie Japonia (ponad 1 mld ton CO2).
Ogłoszony wczoraj Clean Power Plan dotyczy tylko redukcji emisji CO2 w amerykańskich elektrowniach, które odpowiadają za około 1/3 emisji generowanych ogółem przez amerykańską gospodarkę.
gramwzielone.pl