Holandia: obywatele wygrywają z rządem w sądzie ws. CO2
Holenderski sąd w bezprecedensowym wyroku zdecydował, że rząd w Hadze będzie musiał ograniczyć do 2020 roku emisję CO2 Holandii bardziej, niż zakłada obecny rządowy plan. To efekt wniosku skierowanego przez grupę holenderskich obywateli działających w stowarzyszeniu Urgenda.
Obecny plan rządu holenderskiego zakłada ograniczenie emisji CO2 do końca obecnej dekady o 17%. Zdaniem organizacji Urgenda, taki cel jest niewystarczający, aby ograniczyć zagrożenia wynikające ze zmian klimatu.
Grupa 900 holenderskich aktywistów z Urgendy pozwała do sądu swój rząd za brak działań mających na celu ochronę swoich obywateli przed skutkami zmian klimatu. Zdaniem Urgendy, obowiązkiem rządu jest chronienie praw swoich obywateli, także w zakresie ochrony przed zmianami klimatu, a obecne regulacje holenderskiego rządu w zakresie redukcji emisji CO2 tego nie gwarantują.
W tym tygodniu holenderski sąd zdecydował na wniosek Urgendy, że Holandia będzie musiała zmniejszyć swoje emisje nie o 17%, ale przynajmniej o 25% do końca obecnej dekady.
Rząd Holandii może jednak odwołać się do sądu wyższej instancji.
Greenpeace nazywa werdykt sądu w Hadze kamieniem milowym, który zmieni debatę dotyczącą emisji CO2, i dodaje, że podobne sprawy są kierowane do sądów w Belgii i na Filipinach.
Werdykt holenderskiego sądu w sprawie emisji CO2 (z tłumaczeniem w j. angielskim):
gramwzielone.pl