Daimler dołącza do walki o rynek domowych magazynów energii
Niemiecki potentat motoryzacyjny zaoferuje rozwiązania z zakresu magazynowania energii przeznaczone do zastosowania w gospodarstwach domowych posiadających własne instalacje fotowoltaiczne. Daimler chce rozpocząć sprzedaż domowych magazynów energii już jesienią tego roku.
Daimler pracuje nad technologią magazynowania energii od roku 2009, kiedy utworzył spółkę Deutsche ACCUmotive, która zajęła się rozwijaniem technologii baterii litowo-jonowych pod katem ich zastosowania w samochodach elektrycznych i hybrydowych.
Daimler pracuje też nad technologią przemysłowych magazynów energii, które posłużą do stabilizowania sieci elektroenergetycznych w przypadku niestabilnej pracy podłączonych do nich elektrowni OZE.
Pilotażowy projekt przemysłowego magazynu energii Daimlera jest realizowany w Kamenz w Saksonii. Pojemność testowego magazynu energii wynosi na razie 500 kWh, ale ma być wkrótce zwiększona do 3000 kWh.
Teraz Daimler zapowiedział wejście na rynek magazynów energii przeznaczonych do zastosowania w domach. Niemiecka firma rozważa też oferowanie takich rozwiązań m.in. dla supermarketów. W pierwszym przypadku pojemność magazynów energii, które są produkowane przez Deutsche ACCUmotive w Kamenz, ma wynieść 2,5 kWh, a w drugim przypadku – 5,9 kWh.
Technologię domowych magazynów energii niemiecki potentat motoryzacyjny rozwija we współpracy z firmą EnBW AG, która zajmie się ich dystrybucją.
Należąca w 100-procentach do Daimlera spółka Deutsche ACCUmotive zatrudnia obecnie już ponad 250 osób, a Daimler zapowiada zainwestowanie w nią w najbliższych latach około 100 mln euro. Jak do tej pory Deutsche ACCUmotive dostarczył już ponad 60 tysięcy zestawów baterii litowo-jonowych.
gramwzielone.pl