Senator Misiołek o tym, dlaczego siedzibą OREO będzie Bytom

Senator Misiołek o tym, dlaczego siedzibą OREO będzie Bytom
Senator PO Andrzej Miziołek. Foto. misiolek.senat.pl

W lutym br. Senat pracujący nad ustawą o OZE zdecydował o zmianie siedziby tzw. Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej S.A. (OREO) z Warszawy na Bytom. Później tą zmianę przegłosowali również posłowie. Pomysłodawcą umiejscowienia siedziby OREO w Bytomiu był śląski senator Andrzej Misiołek (PO).

– Senat wskazał Bytom jako siedzibę Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej S.A. Takie rozwiązanie przyczyni się do wzrostu wpływów podatkowych oraz powstania nowych miejsc pracy w Bytomiu – czytamy w sprawozdaniu Senatu z prac nad ustawą o OZE.

Umiejscowienie OREO w Bytomiu wydaje się jednak problematyczne. Oznacza bowiem oddalenie tej instytucji od innych centralnych urzędów takich jak Ministerstwo Gospodarki czy Urząd Regulacji Energetyki, z którymi OREO będzie współpracować nadzorując system rozliczeń tzw. opłaty OZE w ramach nowego systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej. To poddaje w wątpliwość sens takiej decyzji i nasuwa pytanie, czy umiejscowienie OREO nie będzie zbyt kosztowne.

REKLAMA

Pomysł przeniesienia OREO do Bytomia tłumaczy na łamach wnp.pl senator Andrzej Misiołek.

– Pomyślałem, że skoro wprowadzanie odnawialnych źródeł energii spowoduje zmniejszenie wydobycia węgla i zubożenie śląskiego przemysłu, to pomyślałem, że dobrze by było gdyby w jakimś sensie dało się to zrekompensować, przynajmniej w części, umieszczając siedzibę tej spółki w Bytomiu – informuje senator PO. 

W wywiadzie dla wnp.pl senator Misiołek wylicza też korzyści z takiej decyzji dla Bytomia.

Umieszczenie siedziby takiej spółki w Bytomiu spowoduje po pierwsze – zwiększenie budżetu Bytomia, bo podatki generowane przez tą spółkę będą płacone w Bytomiu, a nie w Warszawie, z drugiej strony będzie możliwość wygenerowania jakiejś liczby miejsc pracy (…) poza tym wzrośnie prestiż miasta, miasto stanie się bardziej znane w Polsce z bardziej pozytywnej strony – komentuje Andrzej Misiołek. 

REKLAMA

Pytany o ewentualne problemy komunikacyjne z Warszawą senator PO odpowiada – Dzisiaj większość spraw załatwia się on-line (…) Poza tym Bytom jest już teraz bardzo dobrze skomunikowany. Nie ma podstawy, aby twierdzić, że będzie jakieś utrudnienie komunikacyjne.

Czym zajmie się OREO?

Zadaniem Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej S.A. ma być finansowanie ujemnego salda powstającego w wyniku różnicy cen płaconych przez zakłady energetyczne wytwórcom energii działającym na postawie wygranych aukcji oraz bieżących cen energii na giełdzie. Gdy zakład energetyczny, który będzie zobowiązany do zakupu energii od danego wytwórcy po stałej cenie zaoferowanej w aukcji, będzie musiał zapłacić za nią więcej niż będzie wynosić aktualna cena rynkowa energii, wówczas będzie mógł wystąpić o pokrycie strat z tego wynikających, czyli tzw. ujemnego salda.

Operator Rozliczeń Energii Odnawialnej S.A. będzie pobierać tzw. opłatę OZE przeznaczaną na pokrycie ujemnego salda oraz swoich kosztów działalności. Opłata OZE będzie pobierana od tzw. płatnika opłaty OZE (operatorów systemów dystrybucyjnych i systemu przesyłowego). Płatnik opłaty OZE będzie ją natomiast pobierać od przedsiębiorstw energetycznych dystrybuujących energię. Docelowo koszty opłaty OZE będą uwzględniane w rachunkach odbiorców końcowych. Ewentualny zysk wypracowany przez OREO ma być przeznaczany wyłącznie na rozliczanie ujemnego salda. 

Wyłącznym akcjonariuszem OREO S.A. będzie Skarb Państwa. W radzie nadzorczej OREO zasiądzie 5 członków powoływanych przez ministrów gospodarki, skarbu, środowiska, ds. rynków rolnych, a jednego członka rady nadzorczej będzie też wyznaczać prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Link do wywiadu z senatorem Andrzejem Misiołkiem na wnp.pl

gramwzielone.pl