Irlandczycy chcą dokonać przełomu w magazynowaniu energii
W irlandzkiej miejscowości Rhode powstaje prototypowa instalacja do magazynowania energii produkowanej w źródłach odnawialnych, bazująca na technologii koła zamachowego (ang. flywheel).
Irlandzka firma Beacon Power, która realizuje projekt magazynu energii, chce znaleźć w ten sposób rozwiązanie problemu magazynowania energii produkowanej przez niestabilne źródła odnawialne.
Instalacja ma osiągnąć pełną zdolność operacyjną w 2017 r. Jej moc wyniesie 20 MW.
Rozwiązanie, które chcą zastosować Irlandczycy, było już sprawdzane w USA, jednak nie znalazło tam komercyjnego zastosowania.
– Celem instalacji będzie gromadzenie nadwyżek zielonej energii i oddawanie jej do sieci w okresach niedoboru energii w systemie elektroenergetycznym. (…) Takie niedobory są obecnie kompensowane przez elektrownie wykorzystujące paliwa kopalne albo przez elektrownie szczytowo-pompowe. Jednak w przeciwieństwie do konwencjonalnych elektrowni, które posiadają sprawność rzędu 35-40%, instalacja oparta na kole zamachowym ma pracować ze sprawnością 85-90% – informuje „The Guardian”.
Brytyjska gazeta przypomina, że sukces rozwiązań podobnych do projektu realizowanego w Irlandii, jest oczekiwany przez Brukselę i może znacząco przyczynić się do realizacji unijnej polityki klimatyczno-energetycznej i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego UE.
– Obecnie w Unii Europejskiej mamy wiele ulic, na których podłączenie do sieci pięciu elektrycznych aut oznaczałoby odcięcie od prądu całego sąsiedztwa. (…) Wkrótce będziemy rozmawiać o tysiącach aut elektrycznych na naszych drogach i dlatego musimy upewnić się, że nasze sieci są inteligentne, wytrzymałe i mogą poradzić sobie z zapotrzebowaniem na energię, którego nie notujemy obecnie – „The Gaurdian” cytuje Maroša Šefčoviča, unijnego komisarza ds. unii energetycznej.
Więcej informacji o technologii, którą chce wykorzystać firma Beacon Power, znajduje się na jej stronie internetowej pod tym linkiem.
gramwzielone.pl