Komisja Europejska skarży Niemcy za nową elektrownię węglową
Już miesiąc po uruchomieniu produkcji energii w nowej elektrowni węglowej w Hamburgu, skargę w tej sprawie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości skierowała Komisja Europejska.
Nowa elektrownia węglowa powstała w Moorburg – dzielnicy Hamburga. Projekt został zrealizowany przez koncern Vattenfall. Jak na razie uruchomiono produkcję w pierwszej jednostce o mocy 827 MW. Docelowo moc elektrowni wyniesie 1,654 GW.
Projekt nie spotkał się jednak z akceptacją Komisji Europejskiej, która uznała, że jego przygotowanie jest niezgodne z unijną dyrektywą środowiskową 92/43/EEC przyjętą w roku 1992, której celem jest ochrona różnorodności biologicznej i która ustanowiła system Natura 2000.
Zdaniem Brukseli, podczas przygotowania projektu elektrowni węglowej w Hamburgu nie uwzględniono postanowień tej dyrektywy, a działalność elektrowni ma w efekcie negatywny wpływ na wiele gatunków ryb żyjących w przepływającej nieopodal rzece Łabie, z której wodę czerpie elektrownia, a która jest objęta obszarem Natura 2000.
Urzędnicy KE wskazują, że gatunki ryb są narażane przez proces pozyskiwania wody do chłodzenia elektrowni, a autoryzując jej budowę Niemcy nie wykonały odpowiednich badań wymaganych przez tą dyrektywę i nie oceniły możliwości alternatywnego sposobu chłodzenia elektrowni, dzięki któremu uniknięto by zabijania chronionych gatunków ryb.
Wcześniej, w listopadzie 2014 r., Komisja Europejska wysyłała już informację na ten temat do rządu Niemiec, jednak nie spowodowało to podjęcia odpowiednich działań.
Vattenfall chwali się, że elektrownia węglowa w Hamburgu należy do najnowocześniejszych tego typu jednostek. Dzięki wysokiej sprawności na poziomie ponad 46% jej funkcjonowanie przełoży się na redukcję emisji CO2 o ponad 2 mln ton rocznie w porównaniu do starszych elektrowni węglowych. Dodatkowo jej zaletą ma być możliwość szybkiego wyłączenia i włączenia mocy do 300 MW w czasie zaledwie 15 minut.
gramwzielone.pl