Unijne dotacje na OZE na Podlasiu. Wkrótce pierwsze konkursy
Władze woj. podlaskiego poinformowały o planach przeprowadzenia pierwszych konkursów z nowego RPO na lata 2014-2020 dedykowanych inwestycjom w odnawialne źródła energii.
W ramach nowego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 dla woj. podlaskiego na unijne dofinansowanie inwestycji z zakresu gospodarki niskoemisyjnej przewidziano 764 mln zł. W sumie budżet RPO dla Podlasia wynosi ponad 5 mld zł.
– Chcemy czegoś więcej. Chcemy, żeby mieszkańcy naszego województwa byli właścicielami odnawialnych źródeł energii. Nie chcemy żeby przyjeżdżali do nas duzi inwestorzy, firmy, które będą nam zakładały farmy fotowoltaiczne, stawiały wiatraki – PAP cytuje dyrektora departamentu rozwoju regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku Daniela Górskiego. – Chcielibyśmy, aby mieszkańcy wzięli inicjatywę w swoje ręce tak, jak się to dzieje w wielu krajach europejskich. Żeby zakładali spółdzielnie, spółki, otrzymywali od nas wsparcie i produkowali tą energię sami – dodaje (za PAP).
Wicemarszałek woj. podlaskiego Maciej Żywno podkreśla że energetyka odnawialna jest priorytetem RPO 2014-2020 dla Podlasia, a pierwsze konkursy dedykowane OZE mogą ruszyć już w maju lub czerwcu.
– Rewolucja energetyczna – taki cel zapisaliśmy w Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020. Mieszkańcy mają nie tylko zużywać energię, ale również ją wytwarzać. Dlatego w RPOWP odnajdziemy działania skierowane na wspieranie lokalnej produkcji energii, czyli właśnie owej rewolucji energetycznej. Będzie można uzyskać dotacje na inwestycje z zakresu wytwarzania energii opartej na odnawialnych źródłach. Rozwinie się przemysł i usługi, związane z wytwarzaniem i obsługą urządzeń oraz instalacji energetycznych. Można będzie też uzyskać pomoc na kompleksową modernizację energetyczną budynków wraz z wymianą wyposażenia na energooszczędne. Na inwestycje w budynkach mieszkalnych przewidziane są pożyczki, a użyteczności publicznej – informuje Zarząd Województwa Podlaskiego (za serwisem Wrota Podlasia).
Założenia unijnego dofinansowania na gospodarkę niskoemisyjną w ramach Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020
Zarząd Województwa Podlaskiego przewidział wsparcie dla odnawialnych źródeł energii w RPO 2014-2020 w osi priorytetowej V. Gospodarka niskoemisyjna. Oś priorytetowa V. została podzielona na następujące priorytety:
- Priorytet inwestycyjny 4.1 Rozwój lokalnej (rozproszonej) produkcji energii ze źródeł odnawialnych (DZIAŁANIE 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii)
- Priorytet inwestycyjny 4.2 Promowanie efektywności energetycznej i korzystania z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach (DZIAŁANIE 5.2 Efektywność energetyczna w przedsiębiorstwach)
- Priorytet inwestycyjny 4.3 Wspieranie efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej, w tym w budynkach publicznych, i w sektorze mieszkaniowym (DZIAŁANIE 5.3 Efektywność energetyczna w sektorze mieszkaniowym i budynkach użyteczności publicznej)
- Priorytet inwestycyjny 4.5 Promowanie strategii niskoemisyjnych dla wszystkich rodzajów terytoriów, w szczególności dla obszarów miejskich, w tym wspieranie zrównoważonej multimedialnej mobilności miejskiej i działań adaptacyjnych mających oddziaływanie łagodzące zmiany klimatu (DZIAŁANIE 5.4 Strategie niskoemisyjne)
Budżet RPO 2014-2020:
- wkład UE: 1 213,59 mln EUR
- wkład krajowy: 210,57 mln EUR
- ogółem: 1 424,17 mln EUR
Budżet osi priorytetowej V Gospodarka niskoemisyjna:
- wkład UE: 180,53 mln EUR
- wkład krajowy: 31,85 mln EUR
- ogółem: 212,38 mln EUR
PRIORYTET INWESTYCYJNY 4.1 Rozwój lokalnej (rozproszonej) produkcji energii ze źródeł odnawialnych (DZIAŁANIE 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii)
Przewiduje się wsparcie jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z biomasy, biogazu, energii wiatru, słońca, wody oraz Ziemi (geotermia). Preferowane będą inwestycje, które z jednej strony efektywnie przyczynią się do realizacji krajowego celu dotyczącego 15% udziału OZE w konsumpcji energii ogółem w 2020, a z drugiej strony będą zapewniać poszanowanie środowiska i ochronę krajobrazu (co jest możliwe zwłaszcza w przypadku zastosowania mikroinstalacji). W pozyskiwaniu OZE na terenach wiejskich należy zwracać uwagę na skumulowane efekty środowiskowe, których składowymi będą: bilans energetyczny, bilans CO2, różnorodność biologiczna i krajobraz, a także na efekty społeczno-gospodarcze. Celem powinno być dofinansowanie możliwie jak największej liczby instalacji OZE, przy założeniu jednak, że w pierwszym rzędzie powinny być wspierane te inwestycje, które służą realizacji celów strategicznych: oprócz zmniejszenia emisji CO2, będą przyczyniały się wydatnie do wzrostu zatrudnienia i akumulacji kapitałowej w regionie. W przypadku energii cieplnej w ramach programu możliwe będzie wsparcie efektywnej dystrybucji ciepła z OZE np. pompy ciepła, geotermia. Przewidywane jest dofinansowanie interwencji z zakresu rozwoju infrastruktury wytwórczej biokomponentów i biopaliw produkowanych w dużej mierze z surowców odpadowych i pozostałości z produkcji rolniczej oraz przemysłu rolno-spożywczego. Z uwagi na fakt, że intensywne („przemysłowe”) pozyskiwanie lub produkcja biomasy nieuchronnie prowadzi do rosnącej konkurencji o rolniczą przestrzeń produkcyjną oraz negatywnie oddziałuje na różnorodność biologiczną, należy zapewnić, aby surowce energetyczne pochodzenia rolniczego były wytwarzane w warunkach oszczędnego gospodarowania zasobami, a ich produkcja nie może stanowić zagrożenia dla środowiska i przemysłu spożywczego.
Grupy beneficjentów Działania 5.1:
- rolnicy
- przedsiębiorcy
- spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe
- organizacje pozarządowe
- kościoły i związki wyznaniowe
- jednostki samorządu terytorialnego i ich związki
- jednostki organizacyjne JST
- jednostki sektora finansów publicznych
- podmioty działające w ramach partnerstwa publiczno-prawnego
Zasady wyboru projektów w ramach Działania 5.1:
Wybór projektów będzie dokonywany w procedurze konkursowej. Wybór projektów do dofinansowania nastąpi na podstawie stopnia spełnienia kryteriów zatwierdzonych przez Komitet Monitorujący.
Preferowane będą mikroinstalacje służące do produkcji energii z biogazu, zagospodarowujące odpady pochodzące z rolnictwa i hodowli oraz instalacje wykorzystujące energię słoneczną.
Instrumenty finansowe w ramach Działania 5.1:
Określenie zakresu zastosowania instrumentów finansowych będzie możliwe po przeprowadzeniu analizy ex ante (art. 37 rozporządzenia ramowego) mającej na celu m.in. zbadanie występującej w województwie luki finansowej dla danego obszaru. Na podstawie wyników badania, zostanie podjęta decyzja o wykorzystaniu instrumentów finansowych w danym priorytecie, formy wsparcia, wielkości oraz modelu wdrażania.
PRIORYTET INWESTYCYJNY 4.2 Promowanie efektywności energetycznej i korzystania z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach (DZIAŁANIE 5.2 Efektywność energetyczna w przedsiębiorstwach)
Promowane będzie wsparcie budowy urządzeń do produkcji energii na własne potrzeby w oparciu o OZE. Wsparciem może zostać objęta budowa własnych instalacji OZE, jak również zmiana systemu wytwarzania lub wykorzystania paliw i energii. Instalacje OZE będą kwalifikowane wyłącznie wtedy, kiedy będą stanowiły integralną część systemu produkcji czy funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Grupy beneficjentów Działania 5.2:
- przedsiębiorcy
Zasady wyboru projektów w ramach Działania 5.2
Wybór projektu do dofinansowania nastąpi na podstawie stopnia spełnienia kryteriów zatwierdzonych przez Komitet Monitorujący.
Instrumenty finansowe w ramach Działania 5.2
Określenie zakresu zastosowania instrumentów finansowych będzie możliwe po przeprowadzeniu analizy ex ante (art. 37 rozporządzenia ramowego) mającej na celu m.in. zbadanie występującej w województwie luki finansowej dla danego obszaru. Na podstawie wyników badania, zostanie podjęta decyzja o wykorzystaniu instrumentów finansowych w danym priorytecie, formy wsparcia, wielkości oraz modelu wdrażania.
PRIORYTET INWESTYCYJNY 4.3 Wspieranie efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej, w tym w budynkach publicznych, i w sektorze mieszkaniowym (DZIAŁANIE 5.3 Efektywność energetyczna w sektorze mieszkaniowym i budynkach użyteczności publicznej)
Planowane są inwestycje polegające na przebudowie systemów grzewczych wraz z wymianą i podłączeniem do źródła Projekt ciepła, systemów wentylacji i klimatyzacji, systemów wodno-kanalizacyjnych. Zgodnie z ideą energetyki prosumenckiej promowane będzie zastosowanie instalacji OZE w modernizowanych energetycznie budynkach. Będzie istniała możliwość dofinansowania instalacji systemów chłodzących, w tym również z OZE. Wykorzystanie instalacji OZE musi być w pełni uzasadnione potrzebami energetycznymi obiektu, a jedynie niewykorzystana część energii elektrycznej może być oddawana do sieci dystrybucyjnej.
Elementem każdego z projektów będą audyty energetyczne które pozwolą na określenie możliwości oszczędności energii, przeliczalnej na zmniejszenie zużycia energii pierwotnej. Działania termomodernizacyjne muszą być prowadzone w sposób kompleksowy (tzw. głęboka termomodernizacja) i opierać się o system monitorowania ciepła i zarządzania energią.
Grupy beneficjentów Działania 5.3:
- spółdzielnie mieszkaniowe i ich związki,
- wspólnoty mieszkaniowe,
- towarzystwa budownictwa społecznego,
- podmioty sprawujące zarząd nieruchomościami mieszkalnymi,
- jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia,
- jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego posiadające osobowość prawną, podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia,
- podmioty działające w ramach partnerstw publiczno-prywatnych, a także jednostki naukowe, szkoły wyższe,
- kościoły i związki wyznaniowe.
Zasady wyboru projektów w ramach Działania 5.3
Wybór projektu do dofinansowania nastąpi na podstawie stopnia spełnienia kryteriów zatwierdzonych przez Komitet Monitorujący.
Instrumenty finansowe w ramach Działania 5.3
Określenie zakresu zastosowania instrumentów finansowych będzie możliwe po przeprowadzeniu analizy ex ante (art. 37 rozporządzenia ramowego) mającej na celu m.in. zbadanie występującej w województwie luki finansowej dla danego obszaru. Na podstawie wyników badania, zostanie podjęta decyzja o wykorzystaniu instrumentów finansowych w danym priorytecie, formy wsparcia, wielkości oraz modelu wdrażania.
PRIORYTET INWESTYCYJNY 4.5 Promowanie strategii niskoemisyjnych dla wszystkich rodzajów terytoriów, w szczególności dla obszarów miejskich, w tym wspieranie zrównoważonej multimedialnej mobilności miejskiej i działań adaptacyjnych mających oddziaływanie łagodzące zmiany klimatu (DZIAŁANIE 5.4 Strategie niskoemisyjne)
W ramach celu dotyczącego promocji gospodarki niskoemisyjnej przewidywane jest wsparcie miast lub miast i ich obszarów funkcjonalnych: Białegostoku, miast subregionalnych, a także pozostałych miast regionu.
Grupy beneficjentów Działania 5.4:
- jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia,
- podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia,
- podmioty działające w ramach partnerstw publiczno-prywatnych.
Zasady wyboru projektów w ramach Działania 5.4
Wybór projektu do dofinansowania nastąpi na podstawie stopnia spełnienia kryteriów zatwierdzonych przez Komitet Monitorujący.
Instrumenty finansowe w ramach Działania 5.4
Określenie zakresu zastosowania instrumentów finansowych będzie możliwe po przeprowadzeniu analizy ex ante (art. 37 rozporządzenia ramowego) mającej na celu m.in. zbadanie występującej w województwie luki finansowej dla danego obszaru. Na podstawie wyników badania, zostanie podjęta decyzja o wykorzystaniu instrumentów finansowych w danym priorytecie, formy wsparcia, wielkości oraz modelu wdrażania.
gramwzielone.pl / opracowanie na podstawie przewodnika Gramwzielone.pl „Fundusze europejskie na OZE i efektywność energetyczną w latach 2014-2020”