Unijny komisarz o priorytetach energetycznych UE podczas spotkania w Lewiatanie

Unijny komisarz o priorytetach energetycznych UE podczas spotkania w Lewiatanie
Foto. Konfederacja Lawiatan

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej, Maroš Šefčovič spotkał się w Konfederacji Lewiatan ze środowiskiem biznesu, aby w trakcie blisko dwugodzinnej debaty wysłuchać opinii i odpowiedzieć na pytania oraz postulaty dotyczące wspólnej europejskiej polityki energetycznej – informuje Konfederacja Lewiatan.

Swoją wypowiedź Maroš Šefčovič rozpoczął od podkreślenia zdecydowanej woli współpracy ze środowiskiem biznesu i otwartości w prowadzeniu dyskusji. Zachęcał przy tym polskie firmy do większej aktywności w Brukseli.

W debacie moderowanej przez Henrykę Bochniarz, prezydent Lewiatana, wzięli udział przedstawiciele sektora wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej, gazu i paliw naftowych oraz odbiorców energii, przemysłu przetwórczego,a także Warszawy.

REKLAMA
REKLAMA

W odpowiedzi na przedstawione postulaty Maroš Šefčovič powiedział, że:

  • Ogłoszenie projektu europejskiej polityki energetycznej do 2030 roku zaplanowane jest na 25 lutego br. Wcześniej, bo 6 lutego, założenia będą dyskutowane w Rydze na spotkaniu ministrów ds. energii krajów członkowskich. Poza omawianymi kwestiami wynikającymi z projektu unii energetycznej, Komisja Europejska będzie pracować w najbliższym czasie nad stanowiskiem UE na konferencję klimatyczną w Paryżu oraz instrumentami egzekwowania przyjętych wcześniej celów, tj. wdrożenie drugiego i trzeciego pakietu energetycznego, infrastruktury pozwalającej na wymianę co najmniej 10 proc. energii na rynku europejskim czy kontrolowania zgodności umów z Gazpromem z wymaganiami prawa wspólnotowego (analogicznie do postępowań Komisji np. z Google).
  • Zapowiedział przedstawienie w tym roku koncepcji nowego modelu biznesowego rynku hurtowego energii, a stosownych regulacji – w przyszłym roku.
  • Uznając, ze ceny detaliczne energii w Europie zawierają dużo elementów fiskalnych oraz innych obciążeń, Komisja planuje także odniesienie się do tych kwestii. 
  • Wiceprzewodniczący odniósł się pozytywnie do zaprezentowanych postulatów Rady ds. Gazu zapewniając, że opracowywany przez Komisję plan działań będzie zawierał odpowiedź na część ze wskazywanych problemów, w szczególności potrzeby integracji rynków gazu na poziomie regionalnym, co z jednej strony służyłoby zwiększeniu bezpieczeństwa dostaw, a z drugiej – ujednoliciłoby warunki konkurencji.
  • Podzielił opinię o konieczności edukowania społeczeństwa i lokalnych samorządów. Namysłu wymaga stworzenie instrumentów zachęcających mieszkańców do uczestniczenia w programach. Zwrócił przy tym uwagę, że inteligentne zarządzanie energią w miastach nie jest możliwe bez stworzenia inteligentnych sieci i liczników. 
  • Zgodził się w pełni z potrzebą rozbudowy infrastruktury energetycznej w Polsce, w tym interkonektorów. Zwrócił przy tym uwagę, że Polska pomimo zarezerwowanych dużych środków europejskich nie realizuje połączenia gazowego Polska – Litwa. Istnieje także obawa, że nie zostaną wykorzystane w pełni środki na nowe instalacje w ramach instrumentu derogacyjnego  EU ETS 2013-2020. 
  • Poinformował, że koncepcja reformy systemu EU ETS (stworzenie rezerwy stabilizującej) zostanie ogłoszona do czerwca br. W ślad za nią zostaną przedstawione mechanizmy ochrony konkurencyjności przemysłu przed negatywnymi skutkami jednostronnej polityki klimatycznej po 2020 roku.
  • Zapowiedział także przygotowanie europejskiej mapy złóż gazu łupkowego i oceny możliwości jego wydobycia, biorąc pod uwagę także nastawienie lokalnych społeczności.
  • Odniósł się także do problemów sektora węglowego w Polsce i zapowiedział przeznaczenie znaczących środków na projekty badawczo-rozwojowe pozwalające na efektywniejsze i mniej emisyjne wykorzystanie węgla. 

Podsumowując spotkanie i dziękując za możliwość otwartej wymiany poglądów Henryka Bochniarz, prezydent Lewiatana, zapowiedziała, że Konfederacja będzie aktywnie uczestniczyć w opiniowaniu dokumentów Unii Energetycznej, wyważając przy tym interesy producentów i konsumentów energii.

za: Konfederacja Lewiatan